Ливърпул и Манчестър Юнайтед завършиха 1:1 в интригуващ сблъсък от Висшата лига, игран пред малко повече от 45 хиляди зрители на "Анфилд". Българският нападател Димитър Бербатов не взе участие в срещата, тъй като Сър Алекс Фъргюсън не го включи в групата. Звездата Уейн Рууни и Хавиер Ернандес пък останаха на пейката. Двамата обаче влязоха на терена през второто полувреме, като именно Чичарито донесе точката на "червените дяволи", разписвайки се за крайното 1:1 в 81-ата минута.

В 68-ата капитанът на Ливърпул Стивън Джерард вкара от пряк свободен удар и даде преднина на домакините. Избраниците на Кени Далглиш само могат да съжаляват, че не победиха Манчестър Юнайтед. В герой за гостите се превърна вратарят Давид Де Хеа, спасил куп положения. Именно испанецът бе с основна заслуга "червените дяволи" да не загубят в четвърти пореден шампионатен мач на "Анфилд".

След равенството Манчестър Юнайтед остава на върха във Висшата лига с 20 точки след 6 победи и 2 ремита до момента. Вторият Манчестър Сити е с 19, като има възможност да застане на първото място, ако победи Астън Вила днес. Ливърпул има 14 точки.

В днешната среща звездата на "мърсисайдци" Стивън Джерард започна титуляр за първи път от началото на сезона. Двубоят стартира доста нервно, а първата по-добра атака бе сътворена от гостите. В 16-ата минута Патрис Евра проби по левия фланг, след което центрира остро в наказателното поле, където Фил Джоунс засече с глава, но топката премина встрани от вратата на Рейна. В 21-ата и домакините стигнаха до опасност пред Давид Де Хеа. Джерард центрира прострелно, но Луис Суарес не успя да засече топката.

В 34-ата Евра действа разконцентрирано, топката достигна до Луис Суарес, който финтира Джони Еванс и в близост до точката на дузпата нанесе удар, но право в тялото на испанския страж.

Малко след подновяването на играта "мърсисайдци" претендираха за дузпа. В 52-ата минута топката срещна ръката на Крис Смолинг след удар с глава на Дирк Каут. Главният рефер Андре Маринър обаче подмина ситуацията и не отсъди 11-метров наказателен удар.

"Червените дяволи" все по-рядко поглеждаха към вратата на Ливърпул и бе въпрос на време Сър Алекс да пусне звездата Уейн Рууни на терена. Първата смяна в мача обаче бе извършена от домакините. В 57-ата минута Лукас Лейва отстъпи мястото си на Джордан Хендерсън. Малко след това Маринър спести жълт картон на Луис Суарес, който нарочно и безсмислено ритна в коляното Евра.

В 67-ата минута Чарли Адам проби през центъра, след което падна на метър пред наказателното поле на Манчестър Юнайтед след леко съприкосновение с Рио Фърдинанд. Нарушението бе оспорвано от гостите, а самият бранител вече имаше жълт картон и "мърсисайдци" претендираха той да бъде отстранен от игра. Стивън Джерард изпълни прекия свободния удар, топка рикошира в дясната греда и влетя в мрежата на Де Хеа - 1:0. Опитният Райън Гигс бе със сериозна вина за попадението, тъй като разкъса стената и отвори място, откъдето да премине кълбото.

Последваха две смени за гостите. В 70-ата минута Уейн Рууни и Нани замениха Ашли Йънг и Парк. Малко след това и Хавиер Ернандес се появи на терена. Мексиканският нападател зае мястото на Фил Джоунс и така Сър Алекс показа, че до края тимът му на всяка цена ще преследва равенството и евентуално победата.

В 78-ата минута Хосе Енрике игра с ръка в наказателното поле, но Маринър не отсъди дузпа за гостите.

"Червените дяволи" упражниха натиск, който даде резултат в 81-ата минута. Чичарито изравни след разбъркване пред Рейна. Ернандес вкара с глава, след като бе оставен непокрит пред голлинията - 1:1.

Още при подновяването на играта Каут пропусна да изведе отново Ливърпул напред в резултата, след като засече от въздуха центриране на Даунинг, но Де Хеа блестящо отрази. Стражът на гостите спаси и силен изстрел на Джордан Хендерсон в 90-ата минута. До края Шкъртел и Хендерсън пропуснаха още по едно положение и дербито завърши 1:1.

Така Манчестър Юнайтед отново не успя да победи като гост Ливърпул. Последният успех на "червените дяволи" на "Анфилд" в мач от Висшата лига датира от декември 2007 година - 0:1.

ЛИВЪРПУЛ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:1

ЛИВЪРПУЛ: 25.Хосе Рейна, 3.Хосе Енрике, 23.Джейми Карагър, 34.Мартин Кели, 37.Мартин Шкъртел, 8.Стивън Джерард, 19.Стюърт Даунинг, 21.Лукас Лейва (57-14.Джордан Хендерсон), 26.Чарли Адам, 7.Луис Суарес, 18.Дирк Каут
Резерви: 32.Александър Дони, 5.Даниел Агер, 49.Джак Робинсон, 14.Джордан Хендерсон, 20.Джей Спиъринг, 9.Анди Керъл, 39.Крейг Белами

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД:
1.Давид Де Хеа, 6.Джони Еванс, 4.Фил Джоунс (76-14.Хавиер Ернандес), 5.Рио Фърдинанд, 3.Патрис Евра, 12.Крис Смолинг, 13.Джи-Сунг Парк (69-10.Уейн Рууни), 24.Дарън Флетчър, 11.Райън Гигс, 18.Ашли Йънг (69-17.Нани), 19.Дани Уелбек
Резерви: 34.Андрес Линдегаард, 16.Майкъл Карик, 8.Андерсон, 17.Нани, 25.Антонио Валенсия, 10.Уейн Рууни, 14.Хавиер Ернандес

Ливърпул, стадион "Анфилд" - 45 065 зрители
Съдия: Андре Маринър
Жълти картони: Лукас Лейва (Ливърпул); Патрис Евра, Рио Фърдинанд, Ашли Йънг (Манчестър Юнайтед)

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 8 КРЪГ
15.10.11
14:45 ч.
Ливърпул – Манчестър Юнайтед 1:1
1:0 Стивън Джерард (68), 1:1 Хавиер Ернандес (81)
15.10.11
17:00 ч.
Манчестър Сити – Астън Вила (Диема)
Баланс: 144 мача, 55 победи за Манчестър Сити, 38 равенства, 51 победи за Астън Вила