Милан загуби у дома от Барселона с 2:3 в страхотен голов спектакъл от Група “H” на Шампионската лига. Сблъсъкът бе от значение единствено за първото място в групата, тъй като и двата тима си бяха осигурили участие в следващата фаза на турнира. Точни за „росонерите” бяха Златан Ибрахимович (20) и Кевин-Принс Боатенг (54), докато автогол си вкара Марк ван Бомел (14), а другите два гола за каталунците вкараха Лионел Меси (31-дузпа) и Шави (63)

Мачът на „Джузепе Меаца” бе изключително динамичен и изпъстрен с много голови положения пред двете врати. Първи до попадение стигнаха каталунците, след като в 14-ата минута Лионел Меси даде страхотен пас към Сейду Кейта, който центрира във вратарското поле и Марк ван Бомел злощастно засече топката и си вкара автогол – 0:1. Три минути по-късно вратарят на домакините Абиати се намеси решително след бомбен изстрел на Фабрегас. В 20-ата минута "росонерите" изравниха, след като Кларънс Зеедорф даде извеждащо подаване към Златан Ибрахимович и шведът отблизо преодоля Валдес за 1:1. Малко след това Меси направи невероятен пропуск, стреляйки в напречната греда след пас на Фабрегас. В 29-ата минута Алберто Акуилани повали Шави в наказателното поле и главният съдия Волфганг Щарк отсъди дузпа, реализирана от Меси за 1:2. Аржентинецът изпълни два пъти наказателния удар, тъй като при първия опит спря непозволено, за да види къде ще се хвърли Абиати. До края на полувремето Боатенг, Зеедорф, Тиаго Силва и Ван Бомел от домакините и Вия и Меси от гостите пропуснаха да се разпишат.

След почивката в 51-ата минута Меси пропусна от изгодна позиция. Три минути по-късно Кевин-Принс Боатенг преодоля Абидал с феноменален финт, след което с мощен изстрел изравни за 2:2. Последваха минути с превъзходство за "росонерите", но в 63-ата минута прецизен пас на Меси намери Шави на скорост и последният не сгреши за 2:3. Влезлият като резерва Алексис Санчес бе близо до нов гол за Барса в 69-ата минута, но ударът му бе отразен от Абиати. До края на мача каталунците контролираха събитията на терена, но оборотите спаднаха и до нови попадения не се стигна.

С успеха си Барса се утвърди на върха в групата с актив от 13 точки, докато Милан е втори с 8 пункта, но и двата тима се бяха класирали още в миналия кръг за 1/8-финалите на Шампионската лига. В последния кръг каталунците приемат БАТЕ (Борисов), а „росонерите” гостуват на Виктория (Пилзен).

ГРУПА “H”
барселона_1.jpgмилан_1.jpgМИЛАН – БАРСЕЛОНА 2:3
0:1 Марк ван Бомел (14-авт.), 1:1 Златан Ибрахимович (20), 1:2 Лионел Меси (31-дузпа), 2:2 Кевин-Принс Боатенг (54), 2:3 Шави (63)

Милано, стадион “Сан Сиро”
Съдия: Волфганг Щарк (Германия)

Милан: 32.Абиати, 13.Неста (66 – 25.Бонера), 19.Дзамброта , 33.Тиаго Силва, 20.Абате, 4.Ван Бомел (72 – 22.Ночерино), 27.Кевин-Принс Боатенг, 10.Зеедорф, 18.Акуилани , 70.Робиньо (46 – 7.Пато), 11.Ибрахимович

Барселона: 1.Валдес, 5.Пуйол , 22.Абидал , 14.Масчерано , 4.Фабрегас (80 – 17.Педро), 6.Шави, 15.Кейта, 16.Бускетс, 11.Тиаго Алкантара (90+1 – 28.Дос Сантос), 10.Меси , 7.Вия (68 – 9.Санчес)