Арсенал победи у дома Борусия (Дортмунд) с 2:1 в среща от петия кръг на Група “F” и се класира за 1/8-финалите на Шампионската лига. И двата гола за „топчиите” вкара намиращият се в чудесна форма Робин ван Перси (49 и 86), а почетното попадение за гостите бе дело на Шинджи Кагава (90+2)

Най-доброто положение за гол през първото полувреме на „Емирейтс” в Лондон се откри пред Тио Уолкът, който остана сам срещу вратаря на гостите Роман Вайденфелер в 21-вата минута, но стражът показа класа и парира шута на бързоногото крило. За нещастие на гостите звездата им Марио Гьотце се контузи и бе заменен принудително в 28-ата минута от Иван Перишич. Три минути преди това и Свен Бендер бе сменен от Мориц Лайтнер също заради травма. В 40-ата минута Тио Уилкът вкара гол, който обаче бе отменен заради засада.

Веднага след почивката Шинджи Кагава пропусна добра възможност да открие резултата в полза на гостите. В 49-ата минута Алекс Сонг навърза двама бранители на Дортмунд по лявото крило и центрира отлично към Робин ван Перси, който с глава отблизо вкара за 1:0. Жервиньо можеше да удвои след час игра, но пропусна сам срещу Вайденфелер, след като Хумелс притича и изчисти топката. Пет минути преди края Ван Перси вкара втория си гол в мача, оказвайки се най-съобразителен след изпълнение на корнер – 2:0. В заключителните секунди пък Шинджи Кагава оформи крайното 2:1.

След победата си Арсенал събра актив от 11 точки и се класира за 1/8-финалите, спечелвайки първата позиция в групата. Дортмунд пък остана на четвърто място със 7 пункта. За да се класира в следващата фаза, германският шампион ще трябва да победи с три или повече голове Марсилия и в същото време да очаква „топчиите” да спечелят при гостуването си на Олимпиакос.

ГРУПА “F”
boruisia.jpgарсенал_1.jpgАРСЕНАЛ – БОРУСИЯ (Дортмунд) 2:1
1:0 Робин ван Перси (49), 2:0 Робин ван Перси (86), 2:1 Шинджи Кагава (90+2)

Лондон, “Емирейтс”
Съдия: Франк де Блеекере (Белгия)

Арсенал: 13.Шчесни, 4.Мертезакер, 5.Вермаелен, 11.Андре Сантос, 6.Косчелни (83 – 20.Джуру), 8.Микел Артета, 17.Сонг, 16.Рамзи , 10.Ван Перси, 14.Уолкът (85 – 2.Диаби), 27.Жервиньо (74 – 30.Бенаюн)

Дортмунд: 1.Вайденфелер, 15.Хумелс, 26.Пишчек, 29.Шмелцер , 27.Фелипе Сантана, 5.Кел (64 – 18.Бариос), 22.Свен Бендер (25 – 7.Лайтнер), 19.Гроскройц, 11.Гьотце (28 – 44.Перишич), 23.Кагава, 9.Левандовски