Олимпийският шампион Анди Мъри се класира за финала на Аустрелиън Оупън, след като победи Роджър Федерер с 6:4, 6:7, 6:3, 6:7, 6:2. Това е първата победа на номер 3 в основната схемата от общо четири мача срещу швейцареца в турнир от Големия шлем. Балансът в мачовете между двамата вече е 11:9 в полза на шотландеца.

Първият сет бе белязан от дълги геймове и продължителни разигравания. Мъри постигна точно колкото му бе нужно – един пробив и 6:4 в негова полза. Двамата топтенисисти показаха много силен и точен сервис, което бе причината да се стигне до тайбрек във втория сет. Федерер показа по стабилна игра и стигна до успеха със 7:5, с което изравни резултата.

Третата част отново бе за Мъри. Британецът успя да спечели подаването на швейцареца за 4:2 и не допусна изненада при сервиса си до края на сета – 6:4.

Четвъртият сет бе най-разнообразен. Олимпийският шампион тръгна много зле и допусна Федерер да поведе с 4:1. Последваха три последователни гейма за Мъри, което доведе нещата до равенство. Фед Екс стигна до успех, последван от гейм за британеца и 5:5. Швейцарец направи нещо немислимо и загуби на 0 сервисгейма си, което доведе до сервиране за мача от страна на Мъри. Тук британецът показа слаби нерви и след няколко грешки доведе нещата до тайбрек, който бе спечелен от Федерер – 7:2 и 2:2 сета.

В решителната пета част Мъри показа повече физическа издръжливост и характер и след два пробива стигна до успеха – 6:2. След четиричасова битка британецът стигна до трети пореден финал на турнир от Големия шлем. Двубоят за титлата в Мелбърн между Анди Мъри и Новак Джокович е неделя сутринта от 10:15 часа българско време.