Балкан (Ботевград) стана първият полуфиналист в турнира за Купата на България по баскетбол, след като отстрани Черноморец. Воденият от Петър Клечков отбор се наложи над бургазлии с 88:78 и на полуфиналите утре ще чака победителя от двойката Лукойл Академик – Рилски спортист.

Най-много точки за Балкан отбеляза Иван Лилов – 28, Джими Хънт добави 19. С 10 остана Атанас Радев, с 8 е Мариян Тасич, а по 7 имат Георги Давидов и Мартин Маринов.

За Черноморец Пламен Алексиев наниза 18 точки, а Мартин Дурчев добави 12.

Първият кош в тазгодишното издание на турнира за Купата отбеляза Иван Лилов от Балкан (Ботевград), който наниза тройка в първите секунди на мача. В първата част Балкан водеше постоянно, като първо преднината им бе 8:5, след това 16:13 и 20:13. В крайна сметка момчетата на Петър Клечков приключиха първите 10 минути при резултат 23:18.

Втората част бе за Черноморец. След добра игра на Алексиев преднината на Балкан се стопи само до 2 точки – 28:26. Точно 4.26 минути преди почивката Петър Клечков взе тайм аут, а Балкан имаше преднина от 3 точки – 33:30. До почивката оставаха малко под 3 минути, а бургазлии използваха момента да изравнят чрез тройка на Хорозов и кош на Саралийски. В последните секунди Черноморец имаше предимство и поведе, като на полувремето имаше преднина от 4 точки – 41:37.

През второто полувреме в игра за Балкан се появи Йордан Бозов, който получи разтежение на последната среща с Рилски спортист и треньорското ръководство бе преценило да го запази. Ботевградчани започнаха добре и направиха серия от 9:0 в своя полза, с което поведоха с 50:46. След 30 минути игра отново Балкан имаше аванс – този път от 5 точки – 62:57.

Последната част започна с добра защита и за двата отбора. За първите 5 минути двата отбора си вкараха общо 6 точки (4:2 за Балкан) – 66:59 в полза на “зелените”. Балкан поддържаше преднината, която бе 67:61, но след това Мартин Маринов направи 69:61. Точно минута и половина преди края на двубоя резултатът бе 76:67 отново за ботевградчани. В последната минута бяха вкарани 14 точки, но те само закръглиха резултата на 88:78 в полза на Балкан./БЛИЦ