Балкан загуби от израелския Макаби Хайфа с 81:86 (15:19, 22:24, 28:22, 16:21) на полуфиналите в Балканската лига по баскетбол за мъже. Съставът от Ботевград ще спори за третата позиция на Финалната четворка, която се провежда в Нахария, Израел срещу тима на домакините от Ирони Нахария. Двубоят ще се проведе в неделя, 1 май от 18:00 часа. Българският тим вече веднъж е печелил бронзовите медали в турнира през сезон 2013/2014.  По-късно същия ден, от 20:30 часа ще се играе мачът за титлата в Балканската лига между Макаби Хайфа и Апоел Галил Елион.

Баскетболистите на Балкан бяха догонващи в резултата в по-голямата част от мача, но имаха шансове да се преборят за победата. След изоставане от 15:19 в първата четвърт, ботевградчани изравниха при 25:25, преди Макаби да поведе с 41:31 две минути преди почивката. Балкан обаче свали разликата до 4 точки и на почивката резултатът бе – 37:43.

Водените от старши треньора Небойша Видич състезатели отново се доближи до противника в третата част и при оставащи две минути и половина поведоха с 59:58. Макаби Хайфа изравни до 65:65 преди последната четвърт. Дивон Уошингтън даде аванс от 70:69 за българския отбор от 70:69 по-малко от 7 минути преди края, но израелският тим отвърна със серия от 8 точки и до края на изпусна водачеството.

Дерик Маркс бе най-резултатен за Балкан с 20 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Амад Рори завърши с 18 точки, 5 борби и 6 асистенции. За Макаби Хайфа Куоми Вон отбеляза 23 точки.

В другия полуфинал по-рано днес израелският Апоел Галил Елион надделя убедително над Ирони Нахария 80:46 (20:8, 17:7, 14:10, 29:21) и се класира за финала. Леви Нимрод бе най-резултатен за Апоел с 11 точки, 8 борби и 3 асистенции, а за домакините с 11 точки, 3 борби и 3 асистенции завърши Стефон Бранч.