Мъжкият национален отбор на България по баскетбол стартира отлично квалификациите за Евробаскет 2011, побеждавайки като гост Португалия с 67:59.

Възпитаниците на Росен Барчовски контролираха играта през по-голямата част от мача, но в края му домакините имаха възможност за обрат. В крайна сметка "трикольорите" запазиха спокойствие и затвърдиха успеха си, след като не позволиха на съперника да вкара точка в последните 6 минути и половина. Крайният резултат 67:59 е отлично начало на тима в квалификациите, а следващата среща на България е домакинство срещу Полша на 8 август (неделя) от 18:00 часа в зала "Универсиада" в София.

За България най-резултатен беше Филип Виденов, който вкара 17 точки и овладя 4 борби. Чавдар Костов се включи с 12 точки и 5 борби. С 8 точки за победата завърши Златин Георгиев. За Португалия 19 реализира Хешиму Еванс, Жоао Сантош добави 10 точки.

Заб.:
За Евробаскет 2011 ще се класират победителите в трите групи плюс двата най-добри втори състава – общо 5. Последното място ще бъде определено от баража точно преди самото европейско, на който ще участват най-добрите шест тима, ранкирани след петте класирали се. Останалите 4 пък ще се борят за оставане в дивизия "А".