Националният отбор на България победи Беларус със 78:68 в предварителна квалификация за световното първенство в Китай през 2019 година. Това е втори пореден успех на нашите, след като на старта в групата надвиха Португалия в град Синеш. Трите отбора са в групата и първите два от тях се класират за същинските квалификации.

Безспорно най-добър днес на терена бе Павел Маринов, който наниза 22 точки. Пореден силен мач изигра Александър Везенков, който направи дабъл-дабъл с 15 точки и 15 борби! По 11 точки добавиха Дий Бост и Чавдар Костов.

Този път стрелбата отдалеч, на която разчитахме с Португалия, не бе на толкова високо ниво - едва 8 успешни тройки от 26 опита. Като цяло стрелбата и на двата тима бе равностойна - 44% за нас срещу 42 за гостите.

Българите спечелиха първата четвърт с 22:14. Във втората гостите бяха равностойни и я взеха с 15:13. На полувремето преднината ни бе 9 точки – 38:29. През първата част Павел Маринов и Чавдар Костов доказаха, че наистина са двамата капитани и едни от лидерите на тима ни. В първото полувреме агресията и играта в защита на нашите бе на изключително ниво, с което затруднихме гостите от Беларус.

В началото на третата четвърт гостите върнаха част от изоставането си и преднината ни стигна до 4-5 точки. След това обаче отново стана 10 при резултат 57:47. Дий Бост вкара тройка за 60:47, а след това увеличихме разликата на 16 точки след нова тройка за 63:47. Беларусите намалиха изоставането си при резултат 65:51. Павел Маринов обаче напомни за себе си след чудесен кош за 67:51.

В този момент настъпи объркване в играта на Беларус и невероятен подем отново в действията на Павел Маринов. За няколко секунди резултатът набъбна на 71:52. И в следващата атака най-добрият на игрището – Павел Маринов, вкара нови две точки за 73:54, с което оформи сметката си на 21 точки! Сашо Янев направи уникален пробив за 76:58. Влезлият център Николай Вангелов разтърси коша с мощна забивка за 78:62. За минута-две обаче Беларус свали преднината на 10 точки при резултат 78:68. За пореден път се видя леко отпускане в края, което не бе фатално и спечелихме със 78:68.

3. Беларус 1 0 1 68:78 1

Заб.: Първите два отбора в крайното класиране продължават съм същинските световни квалификации.