България отстъпи пред европейския шампион Сърбия със 76:102 като домакин в „Арена Самоков“ в последен мач от група „Е“ на квалификациите за първенството на Стария континент по баскетбол за жени, което ще се проведе през юни.

Селекцията на Стефан Михайлов вече беше загубила шансове за класиране на Евробаскет 2023 и приключиха квалификациите с 4 загуби от 4 срещи. Сръбските националки завършиха без поражение и също още преди мача в Самоков си бяха осигурили виза за шампионата като първи в групата.

Нашите стояха равностойно срещу гостуващия тим през първото полувреме. Първата четвърт приключи при равенство след добри изяви на Борислава Христова и Александра Петрова, а на почивката гостите имаха 5 точки аванс при 44:39.

През второто полувреме сръбкините наложиха превъзходство в борбата в нападение и все повече се възползваха от грешките на българския състав. Гостите увеличиха преднината си до 74:63 преди четвъртата част, а до края най-голямата разлика достигна 27 точки.

Борислава Христова бе най-полезна за България, реализирайки 20 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Гергана Иванова добави 14 точки, 2 борби и 4 асистенции. Ивон Андерсън бе най-резултатна за Сърбия с 29 точки, 2 борби и 10 асистенции, а Тина Краишник се отчете с 23 точки и 7 борби.

За Евробаскет 2023 при жените се класират победителите в десетте квалификационни групи, както и четири от най-добрите втори отбора, без тези от групи "F" и "I".