Баскетболистите на България победиха трудно Босна и Херцеговина с 89:82 (25:22, 20:29, 27:16, 17:15) в “Арена Ботевград” в среща от група „К“ от световните квалификации и запазиха надежди за класиране на Мондиал 2019 в Китай. В този сблъсък националният ни тим бе без звездите си Александър Везенков и Дий Бост.

Гостите поведоха с 8:3 след само три минути игра, но националите ни изравниха до 14:14 в средата на първата четвърт и поведоха с 19:18 след това. В края на частта България водеше с 25:22 и започна втората четвърт с 10 поредни безответни точки. След това босненците заиграха силно и обърнаха нещата в своя полза – 45:51 на почивката.

Възпитаниците на Любомир Минчев показаха здрава защита в третата част и след края ѝ водеха със 72:67, а в заключителната четвърт резултатността падна. В средата на четвъртата част българите водеха минимално със 76:74, а по-малко от три минути преди сирената разликата нарасна до 82:78. „Лъвовете“ показаха характер и завършиха срещата при 89:78.

Най-резултатен бе Божидар Аврамов с 20 точки за 18 минути като резерва, Александър Янев вкара 14 точки, Станимир Маринов остана с 13, а Чавдар Костов с 11. Миралем Халилович реализира 20 точки за Босна, а Един Атич и Емир Сюлейманович вкараха по 17.

Победата бе четвърта за България в квалификациите, като тимът ни има пет поражения на третата позиция след Франция и Чехия, които имат по седем успеха и една загуба. Босна и Херцеговина остава на дъното в класирането с два успеха и седем загуби, като на практика няма шанс за класиране на Световното в Китай.

В следващите срещи на 3 декември България гостува на Франция, докато Босна и Херцеговина приема Финландия.