Националният отбор на България по баскетбол претърпя втора поредна загуба в квалификациите за европейското първенство през 2015 година. Нашите за малко да шокират Черна гора насред Подгорица, но отстъпиха с 64:70 след продължение. Редовното време завърши 60:60, а в добавените пет минути домакините вкараха десет срещу само четири точки за нашите. Следващият мач на България е в неделя (17 август) срещу Израел от 20:30 часа в зала “Универсиада” в София.

Днес момчетата на Георги Младенов се бореха до последно срещу сочения за голям фаворит в нашата група тим на Черна гора. Силен мач направи Александър Везенков с 14 точки, много добре се включи Павел Маринов с 11, който замени контузения капитан Христо Николов-Гларуса. С 11 остана и Чавдар Костов, 9 реализира Станимир Маринов, със 7 останаха Божидар Аврамов и Николай Върбанов, с 3 е Маршавелски, а с 2 е Асен Великов. Драгичевич от Черна гора наниза 20 точки.

Като цяло нашите имаха прилична стрелба, 28 от 62 опита, 45,2%. От зоната за три точки обаче отново се пропукахме – 4 успешни от 15 опита. Загубата дойде от борбите под двата коша – 50 за Черна гора срещу 37 за нашите и превъзходството на по-високите играчи срещу нашите.

България игра блестящо в първата част, която спечели с 20:11. Нашите поведоха със 7:3 след кош на Божидар Аврамов, 11:3 след две точки на Върбанов. Три минути преди края на частта Асен Великов вкара две точки за 18:6 в наша полза. След това обаче домакините направиха серия и намалиха до 11:18. Все пак Станимир Маринов направи 20:11. Втората част бе за Черна гора (21:13). Шест минути преди края на полувремето резултатът бе равен 24:24, след това се движеше почти кош за кош, за да дойде почивката при 33:32 за България.

Третата част отново бе добра за “трикольорите”, която завърши при пълно равенство 12:12. В края на третата част Черна гора направи пауза от 03:21 минути без кош и така след 30 минути нашите отново имаха преднина от 1 точка – 45:44. 8 минути преди края на мача Черна гора излезе напред в резултата при 49:47, а след това и при 51:47. Везенков вкара тройка и ни доближи до домакините 51:50. Върбанов вкара нови две точки и поведохме с 52:51.Радович наниза тройка за 56:56, равенството се запази и при 60:60. 12 секунди преди края Везенков изпусна от зоната за три точки, а при оставащи 2 секунди Драгичевич не успя да вкара и двубоят отиде в продължение.

В петте минути Черна гора поведе с 62:60, след това с 64:61. Чавдар Костов намали на 63:66, но домакините реализираха за 68:63. Божидар Аврамов вкара един фаул за 68:64, а Черна гора оформи крайното 70:64 след две точки на Драгичевич.