Шампионът на България Лукойл Академик загуби от Арис (Солун) със 74:78 в столичната зала "Универсиада" в първи мач от калификациите за Юрокъп. Това бе първи двубой на “студентите”, които се завръщат на европейската сцена, след като миналата година не участваха в турнирите. Реваншът между двата тима е следващата седмица в Солун и Лукойл се нуждае от успех с 5 точки разлика, за да се класират за груповата фаза на втория по важност турнир на Стария континент. Най-резултатен за "студентите" беше Брус Боуман с 18 точки, а Стояновски и Травис Питърсън добавиха съответно по 13 и 12 точки.

За гостите от Солун над всички бе Пи Джей Тъкър, който направи дабъл дабъл - 26 точки и 13 борби. Добре играха и Деян Боровняк, който също завърши с дабъл дабъл - 15 точки и 10 борби, и Пиер Пиърс, който пък вкара 10 точки.

Домакините направиха добро впечатление, в началото започнаха много добре и поведоха със 7:0. След това резултатът стана 12:1 и 17:8 след тройка на американеца Брендън Боуман. Гостите се посъвзеха след десетата си точка и намалиха разликата на Лукойл. Все пак "студентите" запазиха аванса си и все пак спечелиха с 19:14.

Втората част бе по-равностойна, но Стояновски наниза тройка и увеличи преднината на Лукойл на 22:14. След това гостите поизравниха играта и намалиха на 16:24. В средата на втората част авансът на Лукойл стигна дори 10 точки при резултат 37:27. В последните минути обаче гърците вкараха шест безответни точки и резултатът на полувремето бе 37:33.

Третата част бе равностойна и Арис я спечели с една точка разлика - 25:24. Все пак домакините от Лукойл през цялото време имаха аванс. Първо поведоха с 53:51, след това с 57:53. Гърците смалиха аванса само на 1 точка - 58:59, но Доминик Джеймс вкара за крайното 61:58.

Последната решителна четвърт започна с пропуски на Божидар Аврамов и Питърсън, но гостите също не сполучиха при атаките си и резултата се запази. Първите точки в тази част бяха за Лукойл, след като Питърсън коригира мерника си и вкара под коша за 63:58. Възпитаниците на Шарон Друкер отново натиснаха съперника си и Пиърс вкара четири поредни точки, а Тапутос добави две за 64:63 в полза на Арис. Пиърс продължи с добрата си игра, след като вкара невероятна тройка със сирената за 24 секунди и Арис пак излезе напред - 67:66. Силните минути за гостите продължиха и Дънстън отбеляза кош и фаул, като освен това, Тенчо Банев трябваше да напусне игра заради пет лични нарушения. Тъкър отбеляза 28-та си точка, след като отново бе точен от линията за наказателен удар за 73:67.

Отново Тодор Стойков се яви като спасител на българите, като вкара от средно разстояние, а Боуман заби атрактивно след асистенция на капитана на тима и разликата падна само на две точки - 71:73, като до финала на мача оставаха 68 секунди. Гостите вкараха нови две точки, но Стояновски отново бе точен от тройката за 74:76, но последната дума беше за Арис, след като Тапутос вкара със сирената за 78:74 в полза на гърците./БЛИЦ

Лукойл Академик - Арис 74:78 (19:14, 18:19, 24:25, 13:20)