Актуалният носител на Купата на България по баскетбол при жените - Дунав 8806 ще защитава трофея през тази година. Момичетата на Георги Божков отстраниха домакина Монтана след победа със 78:74 след продължение във втория полуфинал на турнира днес.

Три състезателки на Дунав завършиха с "дабъл-дабъл". Христина Минкова наниза 19 точки и овладя 10 борби, Латаша Байърс приключи с 21 точки и 15 борби, а Шаръл Алън завърши с 15 точки и 11 борби за победата.

Монтана успя да спечели с минималното 19:16 първата четвърт, когато след важни три точки на Мариета Карчовска, три минути преди края, обърна резултата за 15:14 в полза на домакините.

Втората четвърт започна също в много високо темпо. Дунав заложи на "зона" и тимът на Георги Божков сериозно затрудни своите съпернички. Русенки имаха предимство на полувремето от 4 точки – 43:39.

Третата четвърт бе за домакините от Монтана. Те я спечелиха с 22:11. Катя Кордова направи много хубав пробив за 45:45. Двубоят отново тръгна кош за кош, а след тройка на Карчовска отборът на Славко Димитров водеше с 50:46. Домакините продължиха с по-доброто си представяне и чрез Агнеса Дойчинова имаха преднина от 8 точки за 56:48, малко повече от две минути преди края. Латаша Байърс обаче отбеляза 15-ата си точка при 52:56 и беше фаулирана. Монтана отново излезе напред с 6 точки за 58:52. Наставникът на Дунав Георги Божков получи техническо нарушение, но домакините не се възползваха напълно. Агнеса Дойчинова обаче направи поредната си силна атака и оформи крайното 61:54 след 30 минути игра.

В решаващата последна част Дунав намали на 58:61. Шест минути преди края Монтана отново излезе напред с пет точки. При 63:60 Шеръл Алън реализира, бе фаулирана, но пропусна наказателния удар. Зорница Костова направи фаул в атака, 1:16 минути преди края при 67:66 за Монтана. Тридесет секунди преди края обаче тройка на Ива Терзиева попари домакините за 69:68 за Дунав. Вранчева пропусна в ответната атака, а Шеръл Алън бе фаулирана. Американският гард обаче пропусна и двете стрелби, но Латаша Байърс и Христина Минкова успяха да докопат топката в подкошието. Минкова бе фаулирана 17,4 секунди преди края и отново състезателка на Дунав застана на линията за изпълнение на наказателния удар. Тя обаче вкара само единия изстрел и в последвалата атака Агнеса Дойчинова изравни със сирената, пращайки мача в продължение – 70:70.

В допълнителните пет минути Дунав поведе със 74:70 отново чрез Терзиева и Минкова. Тройка на Дойчинова намали за 73:76, две минути половина преди края. Христина Минкова сложи край на спора за крайното 78:74./БЛИЦ