Испания спечели европейската титла по баскетбол. На финала Ла Фурия победи Литва по категоричен начин с 80:63 в препълнената от 27 372 зрители „Стад Пиер Мороа” в Лил.

С най-голям принос за триумфа беше легендата Пау Гасол. Той завърши с дабъл-дабъл - 25 точки и 12 борби. Серхио Люл реализира 12 точки и 6 борби, Руди Фернандес вкара 11.

За Литва с по 13 точки завършиха Мантас Калниетис и Реналдас Сейбутис, а 10 точки и 9 борби записа Йонас Валанчунас.

От трибуните своите сънародници подкрепяше и бившият № 1 в световния тенис Рафаел Надал.

За испанците това е трета титла от последните четири първенства. На миналото издание на Евробаскет те останаха на трето място, а Франция стана шампион. Испания има осем комплекта медали от последните девет Европейски първенства.

Пау Гасол беше избран за най-полезен играч на турнира. 35-годишният център , който играе за Чикаго в Националната баскетболна асоциация, записа по 25.6 точки средно на мач на Евро 2015.

Испания: Пау Рибас 5, Серхио Йул 12, Руди Фернандес 11, Никола Миротич 9, Пау Гасол 25 (Серхио Родригес 4, Гийермо Ернангомес, Фелипе Рейес 8, Виктор Клавер 7, Фернандо Сан Еметерио, Пабло Агилар, Гийем Вивес)

Литва: Мантас Калниетис 13, Реналдас Сейбутис 13, Йонас Мачюлис 8, Паулиус Янкунас 3, Йонас Валанчюнас 10 (Дейвидас Гаилиус 1, Домантас Сабонис, Антанас Каваляускас 4, Робертас Явтокас, Миндаугас Кузминскас 8, Артурас Милакнис 3, Лукас Лекавичиус)