Историята трябва да бъде познавана и предавана. Без история и минало няма бъдеще. Българският баскетбол има почти вековна история, която днес излезе на бял свят. Алманахът "Баскетболът - игра на личностите" вече е факт. След почти двегодишно ходене по мъките авторите Михаил Делев, Лилия Янкова и Хари Латифян създадоха два тома история на българския баскетбол. Помогнаха им Любомир Нешев, Иван Вълчанов и Мария Мицова. Кой с каквото може, факти, статистика, снимки, архиви и още и още. Десетки легенди се събраха днес в музея на Националния стадион "Васил Левски", за да видят историята. Алманахът е изключително ценно бижу, има цифри и факти за абсолютно всички държавни първенства при мъжете и жените. Визитки, имена на личности, резултати от европейски и световни първенства, както и от европейски клубни турнири. Отделно място е отредено за баскетболните центрове на България - градовете, които имат най-сериозен принос за историята на играта с оранжевата топка.

Специални послания и благодарности от трибуната отправиха първо един от авторите Михаил Делев: „В този миг забравям за книги, за всичко, което сме правили. Важното е, че ви виждам. Тук е Калинка Симанова, която през 1943 година играе в първия международен мач на български женски отбор. Представяте ли си какво е това, как сме галопирали през годините и ето я, тя е тук. Заради всички вас, които сте тук, си струва този труд и трудът на следващите, които ще дописват тази история. Във време, в която паметта на българския спорт, ако смея да кажа във всички спортове, се изтрива, спортните хора сме длъжни да направим нещо за тази памет. Това не е дело само на журналисти и писатели, баскетболните хора трябва да помислят за историята на този спорт, който им е дал всичко в живота."


"Тази книга нямаше да може да тръгне в този вид, ако не беше Надежда Богданова, лека й пръст. Тя е най-великата българска баскетболна журналистка, убеден съм в това. За едно съжалявам – че тя просто не успя да ни дочака и си отиде от този грешен свят броени дни, преди да излезе тази книга. Надето Богданова ми даде своите книги, даде благословията да работим с тях и от нейно име. Още преди да съм си мечтал да се заема с журналистика, като ученик, съм бил неин фен. Господ ми даде радостта да мога да се докосна до тези големи майстори в нашата гилдия. Благодаря ви от сърце, тази книга е посветена на вас и само на вас.”

Президентът на федерацията Георги Глушков също благодари за труда на колегите журналисти. На събитието присъстваха Атанас Голомеев, Калинка Симанова, Цвятко Барчовски, Георги Панов, Георги Глушков, Иван Евстатиев, Валентин Лазаров, Тодор Стойков, Иван Лепичев, Цветан Антов, Валентин Лазаров, Пенка Стоянова, Петкана Макавеева, Йордан Колев, Атанас Тонев и други.

Федерацията използва случая, за да награди и за заслуги Цвятко Барчовски. От церемонията обаче отсъстваха настоящи треньори и състезатели в българското първенство. Единственият представител на по-младото поколение бе Тодор Стойков, а Цветан Антов бе там като единствен от треньорите в първенството.

Цената на двата тома е 30 лева, като заявки ще могат да бъдат правени в централата и на сайта на федерацията. Алманахът ще се продава и по време на двете Европейски първенства за подрастващи (юноши до 18 и жени до 20 години), на които България ще бъде домакин през лятото в залите „Универсиада” и „Армеец 2”.
СТЕФАН РАЛЧЕВ/БЛИЦ