Волфганг Амадеус Моцарт е един от най-великите композитори на всички времена. Роден е през 1756 година, има над 600 композиции, но намира смъртта си едва на 35 години през 1791 година. 208 години по-късно – през 1964 година в малкото хърватско градче Шибеник се ражда друг гений, който пленява стотици хиляди хора по света с възможностите и таланта си, но намира смъртта си дори по-млад и от австрийския маестро. Дражен Петрович си отива от този свят на едва 28 години, в разцвета на силите си.
 
„Баскетболния Моцарт” е роден на 22 октомври и днес тряваше да навърши 50 години. Повече от 20 години след смъртта си Петрович остава идол, вдъхновение и пример за подражание на безброй млади и стари, като голяма част от тях дори не са имали възможността да го гледат, но са слушали легендите. Магическите пасове, начина, по който бележи точка след точка в противниковия кош, лекотата, с която се носи по паркета продължават да са в съзнанието на всички негови съвременници и до днес. Дражен Петрович печели почти всичко на клубно и национално ниво – убягват му само златото на олимпийските игри, където има сребро и бронз, както и така жадуваната от всеки играч титла в НБА. „Амадеус”,
 
„Баскетболния Моцарт” или „Дявола от Шибеник”. Всеки, който е гледал дори и минута с Дражен на терена със сигурност си задава въпроса „Какво щеше да се случи ако...”. За съжаление няма да разберем никога. Петрович отвори вратата към НБА за новата вълна европейски играчи, получава уважение и до днес от най-големите спортисти, не само в баскетбола. „Баскетболът беше най-голямата любов на Дражен. След като покори всичко и се утвърди в НБА аз му казах – „Дражен, намали темпото, живота не е само баскетбол”. А той ми отвърна: „Разбирам какво имаш предвид, но има нещо, което е по-силно от мен. Когато стоя на едно място, сякаш се разпадам. Няма как да разбереш какво усещам, чувайки звука на топката, когато съм самичък в залата”, разказва преди няколко години майка му Бисерка.
 
Легендата продължава. 50 години след раждането на Дражен и 21 години след трагичната му смърт. Докато на този свят се играе баскетбол, „Амадеус” няма да бъде забравен.
АЛЕКСАНДЪР СОТИРОВ/СПОРТАЛ