Литва и Словения се класираха за четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините.

Литовците се присъединиха към САЩ като първите два тима от група J във втората фаза с по четири победи от четири мача до момента. Словенците също записаха четвърти пореден успех и заедно с Германия от група К са сигурни за директните елиминации на шампионата.

Първите два тима от всяка от четирите групи във втората фаза се класират за четвъртфиналите, а вторите два ще играят за разпределение на местата от девето до 16-о.

Литва се наложи над Гърция с 92:67 (20:20, 19:23, 25:15, 28:9), нанасяйки второ поражение на гърците, които вече са актив 2 победи и 2 загуби, подобно на състава на Черна гора.

Двата тима изиграха оспорвано първо полувреме, но през вторите 20 минути литовците доминираха. Те поведоха с 64:58 преди четвъртата част, а до края вдигнаха разликата до 27 точки.

Рокас Йокубайтис бе най-резултатен с 19 точки и 6 асистенции, а Игнас Браздейкис добави 18 точки за Литва, докато за Гърция Уолкъп се отчете с 21 точки, 8 борби и 7 асистенции.

Словения надделя над Австралия с 91:80 (28:18, 21:22, 17:22, 25:18) след като имаше превъзходство през цялата среща. Звездата на отбора Лука Дончич завърши с 19 точки, 6 борби и 6 асистенции, а Майк Тоби се включи с 18 точки, 12 борби и 5 асистенции. За австралийския тим, който подобно на Грузия има две победи и две загуби до момента, Джош Гиди отбеляза 25 точки, 8 борби и 4 асистенции.

Пуерто Рико победи Доминиканската република със 102:97 (17:12, 28:33, 24:29, 33:23) и завърза още повече ситуацията в група I, където и четирите отбора имат еднакъв актив от три успеха и едно поражение и имат шансове за достигане до четвъртфиналите. В групата са още съставите на Сърбия и Италия.

Тремонт Уотърс поведе съотборниците си от Пуерто Рико с 37 точки, 7 борби и 11 асистенции.

В неделя предстоят мачовете Италия – Пуерто Рико и Сърбия – Доминиканската република.

Подобна е и ситуацията в група L, където Бразилия нанесе първа загуба на Канада с 69:65 (16:13, 11:24, 18:15, 24:13). Заедно с Испания и Латвия четирите отбора имат по три победи и едно поражение и шансове за класиране в топ 8.

Канадците водеха на почивката с 37:27, но през второто полувреме баскетболистите на Бразилия наваксаха изоставането си и с по-силна последна четвърт измъкнаха успеха.

Бруно Кабокло бе най-резултатен за бразилския състав с 19 точки и 13 борби, докато за Канада Шай Гилджъс-Алекзандър приключи с 23 точки и 5 борби.

В последния кръг от групата в неделя ще се срещнат Испания – Канада и Бразилия – Латвия.