Българският шампион Лукойл Академик загуби от Спартак (Санкт Петербург) с 63:71 в мач от група "I" на третия по сила евротурнир Еврочалъндж. Това бе първо поражение за “студентите”, които в първия мач биха като гости Макаби (Хайфа).

Най-резултатен за Лукойл бе младият македонец Дамян Стояновски с 16 точки, а Брендън Хийт и Девин Грийн завършиха съответно с по 15 и 10.

Руската многомилионна селекция на Спартак поведе със 17:9 3:09 минути до края на частта, но в оставащото време Шундов, Ламонт Мак и Брендън Хийт вкараха и намалиха пасива на тима си - 16:20.

Втората четвърт започна с пропуски, но българският шампион вкара първи благодарение на Питърсън за 18:20. Лукойл изравни за 20:20, дори и поведе с 23:22, а веднага след това Божидар Аврамов наниза тройка за 26:22. На полувремето “студентите” водеха изненадващо с цели 8 точки - 35:27 след добра игра на Дамян Стояновски.

Още в първите минути на третата четвърт Домеркант добави нови шест точки към актива си, а българския шампион отговори с красив пробив на Хийт и кош на Шундов, но разликата беше свалена на четири точки - 39:35. Спартак изравни при 48:48. В последните 60 секунди на частта реферите се превърнаха в главни действащи лица, след като отсъдиха няколко доста странни нарушения. След края на третата четвърт Лукойл водеше с една точка - 49:48.

Решителната последна четвърт започна по най-добрия начин за "студентите", след като Стояновски наниза поредната си тройка за 52:48. Гостите обаче изравниха при 52:52, а след това поведоха с 57:55. В последните пет минути на двубоя Спартак дръпна с пет точки, след което Брендън Хийт отново пое инициативата и съкрати изоставането на тима си - 63:64. Гостите успяха да задържат преднината си и дори да я увеличат, за да спечелят с крайното 71:63./БЛИЦ