Баскетболистите на Лукойл Академик записаха драматична първа домакинска победа в турнира за Купата на ФИБА Европа, след като надвиха естонския вицешампион Калев (Талин) с 80:78 в среща от втория кръг на надпреварата. Двубоят се проведе в „Арена Ботевград”, а Филип Виденов вкара тройка с табло със сирената, за да даде победатас на Лукойл.

Преди седмица в дебютния си сблъсък в надпреварата българският шампион загуби като гост на Енисей (Красноярск). За Калев днешното поражение е второ в турнира след това срещу израелския Макаби (Ришен Ле Цион).

Почти през цялото време Лукойл изоставаше в резултата, но взе победата с голяма доза късмет в последната секунда. Най-резултатен за „студентите” беше Филип Виденов с 23 точки, Желко Шакич се отличи с „дабъл-дабъл” – 16 точки и 12 борби, а Павлин Иванов добави 15 точки.

След 10 минути гостите имаха 3 точки преднина – 19:16, а на почивката авансът им бе 10 точки – 45:35. Серия от 15:4 обаче върна „студентите” в мача и разликата след 30 изиграни минути беше само 4 точки – 61:57 в полза на гостите.

Заключителната четвърт бе много оспорвана и Лукойл на няколко пъти изравняваше, а преди последната атака в срещата Павлин Иванов спечели най-важната борба в мача. Топката попадна във Филип Виденов, който стреля по-малко от секунда до края и топката влезе със сирената с табло.

Българският шампион има победа и загуба в турнира до момента, а в следващия кръг посреща Макаби Ришон ЛеЦион отново в Ботевград след седмица.