Монтана 2003 загуби от босненския Орлови със 79:80 (15:19, 13:16, 18:15, 22:18, 11:12) след продължение като гост в Обиличево (Баня Лука) в последна в среща от Суперлигата на Адриатическата лига по баскетбол за жени.

Поражението бе второ поредно и общо осмо за отбора, воден от старши треньора Преслав Пешев, във втория етап и сложи край на участието на българския тим в надпреварата за сезон 2023/2024.

Така след три поредни участия във Финалната четворка на Адриатическата лига, Монтана 2003 не успя да стигне до полуфиналите и приключи на шеста позиция в Суперлигата с актив 4-8. За топ 4 и мачовете за разпределението на медалите се класираха днешният съперник на Монтана 2003 – Орлови (6-6), черногорският Будучност (11-1), словенският Цинкарна (11-1) и сръбският Слога (4-7). Финалната четворка ще се проведе на 23 и 24 март в черногорската столица Подгорица.

Началото на срещата в Обиличево бе много оспорвано, а домакините взеха 4 точки аванс след 10 минути игра при 19:15. Баскетболистките на Орлови държаха инициативата през втората четвърт и увеличиха преднината си до 12 точки преди Монтана 2003 да успее да се доближи на 7 на почивката, когато изоставаше с 28:35.

Българският състав започна по-уверено второто полувреме, скъси дистанцията и поведе за 46:45 след тройка на Янина Тодорова при оставащи по-малко от четири минути в третата част. Тимът на Орлови обаче си върна водачеството за 50:46 преди четвъртия период. Последваха напрегнати минути, белязани от няколко обрата. Гостите от Монтана поведоха с 61:58 в средата на частта след кош на Тери Батъл, но домакините не допуснаха съперникът да се откъсне напред в резултата. Микаела Дамянова реализира тройка при оставащи 26 секунди и донесе аванс от 68:66 за Монтана 2003, но Сафия Лий бе точна за равенство 68:68 в края на редовните 40 минути.

Босненският тим влезе по-концентрирано в допълнителните 5 минути и със серия от 8:1 точки поведе със 76:69. Последва поредица от 8 безответни точки за Монтана 2003, който пак излезе напред за 77:76 при оставащи 49 секунди от продължението. Отборът на Орлови обаче се съвзе и обърна до 80:79 в своя полза, осигурявайки си участие във Финалната четворка на състезанието.

Тая Робинсън се отличи с 27 точки, 6 борби и 5 асистенции за Монтана 2003. Янина Тодорова реализира 14 точки, 9 борби и 3 асистенции, а Тери Батъл завърши с 12 точки, 5 борби и 2 асистенции.

Александра Мужевич бе най-полезна за успеха на Орлови с 38 точки, 12 борби и 6 асистенции, а Сафия Лий добави 19 точки и 8 борби.

Сега за Монтана 2003 предстои домакинство на Рилски спортист на 9 март в двубой от българския шампионат при дамите.