Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Националният ни отбор по баскетбол стартира квалификациите за ЕвроБаскет 2013 в Словения с трудна победа срещу Швеция с резултат 78:73. В зала “Универсиада” имаше не повече от 2000 зрители, които подкрепяха любимците си. В нашата група са още Азербайджан, Люксембург и фаворитът Германия. Следващият ни мач е на 18 август (събота) като гост срещу Азербайджан от 18:00 часа. Третата ни среща е на 21 август срещу Германия. В друг мач от нашата група "В" днес Азербайджан разби като гост Люксембург със 101:78.

Селекционерът Росен Барчовски имаше на разположение силно подмладен състав заради липсата на опитните Калоян и Деян Иванови, Стефан Георгиев и Тенчо Банев. Капитанът Филип Виденов изведе българите на полето, разчиташе се още на натрупания опит на Николай Върбанов и Чавдар Костов. Единственият натурализиран баскетболист в състава е Седрик Симънс.

Чавдар Костов вкара 13 точки за България, Седрик Симънс добави 12 и 8 борби, а Филип Виденов и Христо Николов се отчетоха с по 11 точки, като Николов оформи своя "дабъл-дабъл" с 10 борби. Йонас Йеребко бе най-резултатен за Швеция с 26 точки, 6 асистенции и 5 борби, но също така направи и 7 грешки. Кристиян Маракер добави 15 точки за скандинавците. Разликата можеше и да е по-голяма, но българите изпуснаха 14 наказателни удара от 35 опита. Нашите доминираха в борбата и овладяха 14 повече от съперника, като имахме и 16 в нападение.

След първата част България водеше с 21:19, след като Христо Николов-Гларуса наниза тройка със сирената на първата четвърт. В началните минути на втората четвърт двата отбора си размениха лидерската позиция на няколко пъти преди България да поведе първо с 27:24, а след това с 33:27 след силни изяви на Христо Николов и Николай Върбанов. Шведите успяха да намалят изоставането си до 39:35 след шест поредни точки, а на почивката България водеше с 44:40.

След почивката България започна силно и само за няколко минути реализира 12 точки срещу 3 за съперника и поведе с 52:43. Филип Виденов се включи добре с две последователни тройки. Българите се откъснаха на шест точки – 60:54, преди гостите отново да намалят, този път на три точки – 60:57, като това бе и резултатът след 30 минути игра. Седрик Симънс започна четвъртата част с четири поредни точки за 64:59 в полза на България. Симънс наниза още два наказателни удара и увеличи преднината на България на 66:59 при оставащи малко повече от шест минути. Капитанът Филип Виденов вкара тройка за 73:65 три минути преди края. Йеребко намали изоставането на шведите, но в заключителната минута на срещата Седрик Симънс вкара за 76:71. Нашите спечелиха двубоя със 78:73.

БЪЛГАРИЯ - ШВЕЦИЯ 78:73 (21:19, 23:21, 16:17, 18:16)