Лукойл Академик постигна втора победа в Еврокъп, надделявайки с 66:62 срещу АСВЕЛ (Вильорбан). Френският тим пристигна в София без звездата си Тони Паркър, но с другия си основен играч - Рони Туриаф. Центърът на Ню Йорк Никс, който по време на локаута в НБА играе за АСВЕЛ, обаче не успя да помогне на тима си и претърпя загуба при гостуването в зала "Арена Армеец". Мачът се игра пред 4000 зрители, а Туриаф привлече вниманието със страшния си вид. Звездата обаче не впечатли с изявите си и се отчете с едва 11 точки за АСВЕЛ.

"Студентите" биха с 66:65 като гост Остенде (Дания) в първия си мач от Група "D" на Еврокъп, а след днешния си втори успех се изкачиха на върха в групата. Следващият съперник на Лукойл Академик е Валенсия. Испанците гостуват в "Арена Армеец" на 29 ноември (вторник).

Тази вечер селекцията на Йовица Арсич изигра страхотен мач и заслужено се поздрави с победата, която не дойде никак лесно. Драмата се запази до последните атаки, въпреки че през целите 40 минути на срещата Лукойл Академик не загуби водачеството. Така "студентите" все още са непобедени - както на българските, така и на европейските терени.

Българският шампион започна срещата с АСВЕЛ по възможно най-добрия начин, повеждайки с 5:0. След нови добри изяви на "студентите" резултатът набъбна до 9:2, а само 5 минути след началото авансът им вече стана 13 точки при 17:4. Гостите от Франция обаче отвърнаха със серия от 7:0, за да стопят част от голямото изоставане. След първата четвърт разликата беше само 4 точки - 19:15 за Лукойл, а още в първата минута на втората АСВЕЛ успя да изравни. "Студентите" бързо съумяха отново да излязат напред и не след дълго резултатът стана 34:24, което страшно много се хареса на присъстващите в залата. Публиката мощно аплодира момчетата на Йовица Арсич, предчувствайки задаващата се победа.

До почивката Лукойл запази убедителния си аванс - 39:28, а в началото на второто полувреме разликата се увеличи до 16 точки. Моментно объркване в редиците на българския шампион обаче доведе до серия от 10:0 за гостите. Все пак до края на частта "студентите" успяха да удържат макар и малката си преднина, за да си оставят добри шансове за затваряне на мача в своя полза при 50:44.

Отлично начало на последната четвърт за Лукойл върна комфортната разлика от 11 точки на тима, но противникът не се отказваше и отново стопи изоставането си само на 2 точки. Последваха драматични 3 минути, в които разликата бе едва 3-4 точки в полза на "студентите". Страстите в залата се нажежиха, след като Тенчо Банев направи зверски чадър на Едуин Джаксън, но реферите решиха, че е нарушил правилата. Това надъха допълнително Тенчо, който се реабилитира със забивка, а след него и Стояновски вкара един фал за 58:53. Мачът навлезе в последните си 2 минути при резултат 60:58. Тройка на Хийт изведе домакините с 5 напред, но съперникът веднага върна 3 точки. Неспортсменско нарушение срещу Дамян Стояновски при 46 секунди до сирената помогна на Лукойл да поведе с 4 точки и да предстои нападение. След размяна на лични нарушения в последните секунди в крайна сметка домакините удържаха крехката си преднина и се поздравиха със сладката победа - 66:62.

Брандън Хийт изигра страхотен мач за Лукойл Академик, завършвайки с 18 точки (4 борби). Ламонт Мак се включи с 13 точки и 7 борби, а Дамян Стояновски добави 8 точки и 6 борби. За АСВЕЛ Дайджон Томпсън вкара 12 точки, а по 11 добавиха Едуин Джансън и Рони Туриаф.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК - АСВЕЛ 66:62 (19:15, 20:13, 11:16, 16:18)