ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Лукойл Академик стартира по отличен начин участието си в груповата фаза на турнира Еврокъп. "Студентите" се наложиха с убедителното 93:75 срещу гостуващия Белгаком Спиру Баскет (Шарльороа). Двубоят беше първи от Група "В" на турнира, като направи лошо впечатление, че се проведе пред полупразни трибуни в столичната зала "Универсиада".

Българският шампион надигра белгийците и заслужено се поздрави с убедителния успех. Селекцията на Марин Докузовски надделя с 18 точки разлика. Това беше трети мач на Лукойл Академик с тима от Шарльороа, който през 2005 година два пъти отупа "студентите", тогава в надпреварата, която носеше името Купа УЛЕБ. Сега обаче българският отбор отмъсти и записа важен успех, правейки сериозна заявка за представянето си в Еврокъп. В следващия кръг Лукойл Академик ще гостува на Будучност в Черна гора, търсейки втора победа в групата.

Българският шампион започна с успешни атаки и бързо направи преднина от няколко точки. Гостите от Белгия обаче не позволиха на домакините да се откъснат напред. Тимът от Шарльороа бързо наваксаше изоставането си и изравни за 9:9. „Студентите” продължиха да бележат, но съперникът винаги намираше отговор на действията им, а началото бе много силно за Мат Уолш. В средата на частта резултатът бе отново изравнен - 15:15. След две успешни контраатаки Лукойл поведе с 4 точки. Няколко добри защити на домакините в последната минута на частта ги изведоха със 7 точки напред за 26:19. С тройка в първите секунди на втората част Мохамед Абукар направи разликата двуцифрена за първи път в мача. Няколко грешки в нападение на „студентите” доведоха до намаляване на разликата, но с две добри защити момчетата на Докузовски отново дръпнаха с 10 точки. Последваха няколко неуспешни атаки и за двата отбора. Шарльороа реализира две поредни атаки и българският тим водеше с 37:31. В следващите минути разликата се запази, а Лукойл Академик продължаваше да контролира играта, въпреки че все още не можеше да се откъсне много напред. Две минути преди почивката разликата стана 14 точки след страхотна забивка на Девин Грийн, който взриви публиката в зала „Универсиада”. Феноменални последни минути, белязани от чудовищна добавка на Уоткинс и тройка на Абукар изведоха Лукойл Академик с цели 17 точки напред при 55:38. Мохамед Абукар имаше 16 точки на почивката, а Дарил Уоткинс бе вкарал 11.

Няколко грешки в нападение, последвани от успешни атаки на Шарльороа, намалиха разликата на 13 точки по-малко от 3 минути след началото на второто полувреме. Много бързо обаче домакините отново поеха контрола и поведоха с 62:44. С кош на Дарил Уоткинс разликата за първи път в мача премина границата от 20 точки при 67:46 в полза на българския шампион. Домакините продължаваха да са по-силният отбор на терена и си осигуриха стабилна разлика и спокойно доиграване на срещата - 79:56. След това темпото закономерно спадна, а разликата в полза на Лукойл Академик се запази. Крайният резултат беше 93:75.

Най-резултатен за победителите с 23 точки бе Мохамед Абукар. 16 наниза Брандън Хийт, а по 15 добавиха Дарил Уоткинс (5 борби) и Божидар Аврамов (5 отнети топки). Капитанът Тодор Стойков вкара 10 точки за 16 минути игра. За Шарльороа ДжъКел Фостър и Дерик Алън бяха най-резултатни с по 17 точки, а 12 добави Мат Уолш.

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК – БЕЛГАКОМ СПИРУ БАСКЕТ (ШАРЛЕРОА, БЕЛГИЯ) 93:75 (26:19, 29:19, 24:18, 14:19)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Брендън Хийт 16, Божидар Аврамов 16, Девин Грийн 8, Мохамед Абукар 23, Дарил Уоткинс 15 (Томас Масамба 2, Тенчо Банев 4, Тодор Стойков 10, Веселин Веселинов, Павел Маринов)

БЕЛГАКОМ СПИРУ БАСКЕТ: Джекел Фостър 17, Мат Уолш 12, Джъстин Хамилтън 4, Дерик Алън 17, Кристоф Бегин 8 (Андре Ридик 2, Никола Янкович 6, Карлдел Джонсън 2, Амаури Жадин 7)