Най-добрият играч на НБА за миналия сезон Шай Гилджъс-Алекзандър счупи 63-годишен рекорд, доскоро считан за невъзможен за подобряване. 27-годишната канадска звезда на Оклахома Сити Тъндър записа 127-и пореден мач с поне 20 вкарани точки. Това се случи при победата със 104:102 над Бостън Селтикс.

Серията на Гилджъс-Алекзандър започна на 1 ноември 2024 г. До момента върховото постижение беше на легендата Уилт Чембърлейн, който в периода 19 октомври 1961 – 19 януари 1963 г. записва 126 поредни мача с поне 20 вкарани точки.

Доскоро се считаше, че рекордите на Чембърлейн, включващи и 100 точки в един мач, са невъзможни за подобряване в съвременния баскетбол. Математическият шанс за подобно постижение се изчисляваше на 1 към 3,2 квантилиона (б.авт. - един квантилион се изписва като 1 и 18 нули след това). Същата е вероятността да откриеш два пъти една и съща песъчинка на земята.

Шай Гилджъс-Алекзандър завърши мача срещу Селтикс с актив от 35 точки, 9 асистенции и 6 борби. За Окламоха Сити това беше седма поредна победа. Джейлън Браун с 34 точки беше най-резултатен за тима от Бостън, регистрирал втора последователна загуба.

ИГРАЧИТЕ С НАЙ-МНОГО ПОРЕДНИ МАЧОВЕ С ПОНЕ 20 ВКАРАНИ ТОЧКИ
127 мача Шай Гилджъс-Алекзандър (2024 - ??)
126 мача Уилт Чембърлейн (1961-63)
92 мача Уилт Чембърлейн (1963-64)
79 мача Оскар Робъртсън (1963-64)