Националният ни отбор по баскетбол загуби като гост от Полша със 71:75 в европейска квалификация в група “С”. Въпреки поражението нашите запазват макар и минимални шансове за класиране на финалите на европейското първенство, което ще се проведе в Турция. Следващият мач на България е на 26 август в София срещу Белгия, а в последния си двубой гостуват на Грузия.

Тази вечер всичко се реши в последните секунди, в които нашите стопиха преднината на домакините до 1 точка – 72:71 след два точно изпълнени фаула от страна на Чавдар Костов. При третото изпълнение обаче топката не влезе в коша и попадна в Томас Келати, който вкара тройка за крайното 75:71.

Най-резултатен за българския национален отбор в пореден мач бе Филип Виденов с 21 точки, но две минути преди края напусна за пет фаула. Чавдар Костов се включи много добре и добави 14 точки, Деян Иванов наниза 11, а Ърл Калоуей остана с 9. С по 6 точки завършиха Калоян Иванов и Николай Върбанов. За състава на домакините отново над всички бе звездата Марчин Гортат, който вкара 23 точки, другата кула в отбора – Мачей Лампе остана с 15, а Майевски вкара 11.

Първата част завърши с преднина от две точки за домакините 18:16.

Втората четвърт не започна добре за българския тим, който след първите две минути губеше с 18:22. По-късно Чанас вкара тройка за 25:18 и отново принуди българския щаб да вземе прекъсване. Нашите имаха сериозни проблеми в нападение, като с по няколко пропуска се отличиха Деян и Калоян Иванови. Чавдар Костов вкара за 20:25, 6 минути преди края на полувремето, но тройка на Лампе направи резултата 28:20 за поляците. По-късно Лукаш Кошарек изведе домакините с 10 точки напред за 32:22, малко повече от 4 минути преди края. Кош на Деян Иванов намали дефицита на 7 точки за 25:32, а по-късно тройка на Златин Георгиев направи 28:34. Малко повече от две минути преди края Чавдар Костов направи нарушение срещу Бериша, който обаче реализира само един от двата си наказателни удари. При 35:28 "трикольорите" продължиха с добрата си игра в защита, а Филип Виденов вкара при самостоятелен пробив, намалявайки на 30:35. Тройка на Келати изведе Полша отново с 8 точки напред за 38:30, оформяйки крайния резултат на полувремето.

Второто полувреме започна отново по-добре за домакините, които поведоха с 42:30. Тройка на Калоян Иванов направи 43:46, по-малко от 3 минути преди края. Филип Виденов по-късно вкара за 45:49. Гортат обаче отново бе господар в подкошието и бе фаулиран и реализира за 52:45. Отново Виденов намали за 47:52, но в ответната атака Фил извърши нарушение срещу Маевски, който вкара само един от двата си наказателни удари и оформи крайното 47:53.

В последната четвърт поляците дръпнаха с 59:48, което усложни значително задачата на българския тим. Два успешни наказателни удари на Деян Иванов направиха резултата 50:59. Възпитаниците на Росен Барчовски хвърлиха доста сили в защита и след пробив на Виденов намалиха на 52:59, 7:20 минути преди края. Филип Виденов бе точен на два пъти за 63:65. Нашите имаха шанс да изравнят и дори да поведат, но изпуснаха момента и бяха наказани. Лукаш Кошарек направи 68:63 след тройка 3:30 минути преди края. Отново Филип Виденов бе точен на два пъти от наказателния удар за 65:68. При този резултат „трикольорите" изпуснаха да използват две поредни нападения, а при последното Филип Виденов направи 5-ото си нарушение в срещата. Гортат вкара за 70:65 след хубава акция с Томас Келати, но тройка на Чавдар Костов свали разликата само 2 точки в полза на домакините. Оставаше малко повече от минута до края, като Калоян Иванов бе фаулиран и предстоеше да изпълни два наказателни удари. Крилото пропусна първия, но бе точен при втория. Мачей Лампе бе най-съобразителен в ответната акция на Полша, 46 секунди преди сирената. Чавдар Костов бе фаулиран в следващата атака на България, но вкара само единия наказателен удар - 72:71. Така американският гард с полски паспорт Томас Келати вкара тройка за 75:71, 10 секунди преди края и с това реши всичко в двубоя./БЛИЦ