Полша и Финландия се класираха за четвъртфиналите на Европейското първенство по баскетбол за мъже в Берлин.

Полша победи Украйна с 94:86 (24:21, 18:24, 27:22, 25:19) и за първи път от 25 години достига до тази фаза на шампионат на Стария континент.

Ей Джей Слоутър отбеляза 24 точки за Полша и спечели 5 борби. Матеуш Понитка добави 22 точки, 9 борби и 6 асистенции, а Александър Балцеровски завърши с 14 точки.

Поляците завършиха мача със серия от 20:10 и на четвъртфиналите ще срещнат шампионите от последното първенство Словения с голямата звезда Лука Дончич.

Така Украйна прекратява участието си в първенството. Отборът тренира в няколко държави в Европа през лятото заради военната операция на Русия в страната.

Вячеслав Бобров беше най-резултатен за Украйна с 15 точки, Артем Пустови и Исуф Санон реализираха по 13.

Финландия за първи път достигна до четвъртфиналите, след като елиминира Хърватия след успех с 94:86 (20:21, 25:22, 22:22, 27:21).

Двубоят беше изключително оспорван, но около минута преди края финландците поведоха с 91:84 и стигнаха до победата.

Боян Богданович изигра последния мач за Хърватия в кариерата си и беше най-резултатен с 23 точки и 5 борби.

Лаури Марканен беше неудържим и завърши с 43 точки, което е негов личен рекорд за тима и най-добро постижение на финландски национал на големи турнири. Той добави 9 борби, 3 асистенции и 3 отнети топки.

Марканен изравни рекорда на Дирк Новицки, който също вкара 43 точки за Германия на шампионат на Европа.

В следващия си двубой Финландия излиза срещу Испания.

По-късно днес са срещите Сърбия - Италия и Гърция - Чехия.