Балкан (Ботевград) спечели приятелския турнир по баскетбол за мъже за Купа „Декатлон“. Във финалния двубой шампионите се наложиха над домакините от Академик (Пд) с 89:82 (16:27, 31:17, 17:18, 25:20) в зала „Сила“ в Пловдив.

Двата тима изиграха равностойна среща, в която Балкан направи обрат след ранно двуцифрово изоставане и в крайна сметка спечели надпреварата. Академик стартира по-силно и в средата на първата част отвори двуцифрен аванс при 17:7 след три успешни стрелби от тройката на Омар Крайем. Играчите на Йордан Янков продължиха с резултатната си стрелба от далеч и затвориха първата четвърт с 11 точки преднина – 27:16.

В началото на втория период последваха силни минути за Балкан, в които шампионите записаха серия от 14 безответни точки, за да изравнят до 39:39, а в последствие играчите на Тони Дечев излязоха напред в резултата и се оттеглиха на почивка с 3 точки аванс при 47:44.

Двубоят продължи да бъде равностоен и в третата четвърт, като преди финалните 10 минути Балкан водеше само с 2 точки при 64:62. В началото на последния период гостите от Ботевград отвориха разлика от 7 точки, която успяха да удържат до финалната сирена, въпреки късни две тройки на Тони Гуджино и Омар Крайем. Така Балкан спечели срещата с 89:82.

Мануел Суарез беше най-резултатен за успеха на тима от Ботевград с 16 точки. За Академик Омар Крайем се отличи с 20 точки.