Носителят на Купата на България Черноморец отстъпи като домакин на шампиона Балкан с 89:90 (33:25, 27:20, 12:26, 17:19) в мач от 31-ия кръг (първа шестица) в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Ботевградчани продължават с доброто си представяне и постигнаха 21-а победа, а Черноморец прекъсна позитивната си серия и претърпя шеста загуба за сезона.

Днешните срещи в НБЛ започнаха с минута мълчание в памет на бившия баскетболист и треньор Илия Станков.

Бургазлии изиграха по-добро първо полувреме, в което контролираха събития на терена и в края на началните 20 минути натрупаха аванс от 15 точки – 60:45. След паузата домакините дръпнаха с 18 точки преди Балкан да заиграе по-уверено и да започне да топи пасива си. Преди четвъртата част ботевградчани се доближиха на 1 точка от Черноморец, намалявайки до 71:72. Гостите поведоха за първи път с 87:86 при оставащи 56 секунди след кош на Димитър Димитров, Черноморец за кратко си върна водачеството, но Мартин Сотиров реализира за Балкан секунда преди края и донесе победата с 90:89.

Йордан Минчев се отличи с „дабъл-дабъл“ от 24 точки и 13 борби за шампионите от Ботевград, а Димитър Димитров завърши с 20 точки, 4 борби и 4 асистенции. Христо Захариев се отчете с 26 точки и 5 борби за домакините от Бургас.

Спартак Плевен записа втори пореден успех, след като се наложи над ЦСКА със 102:70 (13:17, 25:27, 25:11, 39:15) като домакин в друг двубой от кръга и излезе на второ място във временното класиране в НБЛ. Плевенчани натрупаха 22 победи, а „червените“ допуснаха четвърто поредно и общо 17-о поражение.

Двата състава направиха оспорван до средата на третата част мач. ЦСКА имаше аванс от 6 точки на почивката при 44:38, а след 30 минути игра Спартак обърна до 63:55 в своя полза. Плевенчани поеха инициативата към края на третата четвърт и до финала на срещата постепенно увеличаваха преднината си, достигнала до 32 точки в един момент.

Най-резултатен за Спартак Плевен беше Родни Първис с 22 точки, а по 15 отбелязаха Алекс Ломас и Талиб Занна. Александър Радукич завърши с 25 точки, 8 борби и 4 асистенции за ЦСКА.

В последния, 32-и кръг от редовния сезон в Първата шестица на НБЛ на 22 април ЦСКА ще бъде домакин на Черно море Тича, а на 23 април Черноморец ще гостува на Спартак Плевен, докато Рилски спортист приема Балкан.

Тимът на Левски надви Ямбол с 88:79 (22:19, 20:19, 19:23, 27:18) като домакин в зала „Триадица“ в София в среща от 31-ия кръг (втора шестица) в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. Победата доближи „сините“ до участие в плейофите и бе общо 13-а за отбора, воден от старши треньора Димитър Ангелов, докато Ямбол допусна трета поредна и общо 19-а загуба.

Домакините бяха по-активни през първото полувреме и водеха с 42:38 на почивката, но баскетболистите на Ямбол оказаха сериозна съпротива в третата част, когато поведоха за кратко и преди последната четвърт резултатът бе 61:61. В последните 10 минути обаче „сините“ успяха да се преборят за победата.

Димитър Маринчешки бе най-полезен за Левски с 25 точки, 6 борби и 3 асистенции, докато Асен Великов допринесе за победата с 23 точки, 3 борби и 6 асистенции. За Ямбол Павел Маринов завърши с 23 точки, 2 борби и 5 асистенции.

В Пловдив Академик нанесе удар върху шансовете на Миньор 2015 за класиране за плейофите, побеждавайки перничани с 81:78 (21:18, 22:13, 17:18, 21:29) и постигна втори пореден успех, като продължава с актив от 12 победи и 19 загуби. Баскетболистите на Миньор 2015 прекъснаха серията си от три успеха с 20-ото си поражение за сезона.

Домакините имаха предимство през по-голямата част от двубоя като на почивката водеха с 43:31, а в края на трета част с 60:49. Миньор 2015 опита всичко в последните 10 минути, поведе за кратко, но не успя да пречупи Академик.

Ренел Къмингс вкара 22 точки за пловдивчани, а най-полезен за гостите бе Лъчезар Тошков с 20 точки, 7 борби и 6 асистенции.

За Ямбол предстои гостуване на Шумен на 22 април в последния, 32-и кръг от редовния сезон във Втората шестица, а на следващия ден Левски посреща Миньор 2015, докато Академик Пловдив ще бъде домакин на Берое.