Наглед немислимото се случи. Словения срази Испания с 92:72 на полуфинал на европейското първенство по баскетбол. И по-точно малка Словения разнищи актуалния до този момент европейски първенец начело с всички звезди. Това ще бъде първи финал за Словения, която чака победителя от другия полуфинал между Русия и Сърбия, които играят в петък.

Първата четвърт завърши при 25:19 за словенците, на полувремето тимът, воден от Игор Кокошков все още водеше с 49:45. Две минути и половина преди края на третата четвърт Словения вече водеше с 67:52, а след 30 минути игра Словения вече бе с единия крак на финала след 73:57. Всичко за испанците приключи в последната четвърт, когато разликата набъбваше с всяка атака, за да остане на внушителните 20 точки - за крайното 92:72.

Победителите завършиха с 14 тройки от 25 опита - успеваемост от 56%. Освен това те направиха 23 асистенции, които комбинираха със скромните 8 грешки. Словенците продължават да нямат загуба на ЕвроБаскет 2017 и вече са с 8 победи в 8 мача, докато поражението бе първо за Испания.

Капитанът Горан Драгич и Антъни Рандолф вкараха по 15 точки. Гашпер Видмар вкара 12 точки, а Клемен Препелич добави от пейката 13 точки. Гениалният тийнейджър Лука Дончич остана в подножието на “трипъл-дабъл” с 11 точки, 12 борби, 8 асистенции и нито една грешка!

Пау Гасол реализира най-много за Испания - 16 точки. Рики Рубио с 13 и Марк Гасол с 12 допълниха испанската статистика.