Бившият селекционер на националния отбор на България по баскетбол Пини Гершон изведе Макаби Електра (Тел Авив) до класиране на четвъртфиналите на Евролигата, след като в мач от осминафинална Група “F” израелският тим се наложи с 97:82 над Монтепаски Сиена.

24 точки за Макаби вкара обявеният за най-полезен играч на Евролигата за февруари Алън Андерсън. В последната четвърт тимът на Гершон реализира 43 точки, което е рекорд на Евролригата. Предишното най-добро постижение бе записано за първи път през сезон 2000/01, когато Реал (Мадрид) наниза 41 точки на Оварензе Аерозолес в редовния сезон на турнира.

Именно от Реал (Мадрид) зависеше класирането на Макаби. Успехът на Кралския клуб със 77:75 като гост на Ефес Пилзен означаваше, че испанският и израелският тим продължават напред в турнира. Победата на Реал бе и първата за гостуващ тим Група “F” на турнира. След седмица Макаби гостува в Мадрид, като мачът трябва да определи кой от двата тима ще заеме първото място в потока.

В мач от Група “Е” Панатинайкос се наложи с 82:66 като гост на Партизан, като успехът на “детелините” означаваше, че Маруси има голям шанс да продължи на четвъртфиналите на турнира. През следващата седмица Партизан трябва да се надява да победи Регал Барселона като гост или Панатинайкос да се наложи над Маруси, за да може сръбският тим да продължи в плейофите. В противен случай Маруси отива в следващата фаза./БЛИЦ

РЕКОРДИТЕ ПО ОТБЕЛЯЗАНИ ТОЧКИ В ЕДНА ЧЕТВЪРТ В ЕВРОЛИГАТА
43 точки – Макаби Електра (Тел Авив) срещу Монтепаски Сиена: 1/8-финални групи, 2009/10

Маруси – Регал Барселона 58:85
КЛАСИРАНЕ: 1.РЕГАЛ БАРСЕЛОНА 4 победи/1 загуба, 2.Партизан 3/2, 3.Маруси 2/3, 4.Панатинайкос 1/4
Предстоящи: Панатинайкос – Маруси, Регал Барселона – Партизан (11 март)

ГРУПА “F
От 4 март
Макаби Електра (Тел Авив) – Монтепаски Сиена 97:82
Ефес Пилзен – Реал (Мадрид) 75:77
КЛАСИРАНЕ: 1.МАКАБИ ЕЛЕКТРА (ТЕЛ АВИВ) 3/2, 2.РЕАЛ (МАДРИД) 3/2, 3.Ефес Пилзен 2/3, 4.Монтепаски Сиена 2/3
Предстоящи: Монтепаски Сиена – Ефес Пилзен, Реал (Мадрид) – Макаби Електра (Тел Авив) (11 март)

ГРУПА “G”
От 3 март
Жалгирис – Асеко Проком 93:88
Уникаха – ЦСКА (Москва) 70:76
КЛАСИРАНЕ: 1.ЦСКА (МОСКВА) 4/1, 2.АСЕКО ПРОКОМ 3/2, 3.Жалгирис 2/3, 4.Уникаха 1/4
Предстоящи: ЦСКА (Москва) – Жалгирис (10 март); Асеко Проком – Уникаха (11 март)

ГРУПА “Н”
От 4 март
Олимпиакос – Каха Лаборал 102:85
От 3 март
Цибона – Химки 82:63
КЛАСИРАНЕ: 1.ОЛИМПИАКОС 5/0, 2.Каха Лаборал 2/3, 3.Химки 2/3, 4.Цибона 1/4
Предстоящи: Каха Лаборал – Цибона, Химки – Олимпиакос (11 март)

Заб.: Отборите посочени с главни букви и по-тъмен шрифт се класират за четвъртфиналите на турнира.