ИГРАЙТЕ БЛИЦ ГЕЙМ 4 - ТУК!

Арсенал гостува на Димитър Бербатов и Фулъм в мач от 2 кръг на Висшата лига. За българина това ще бъде 18-и мач в кариерата му срещу “артилеристите”, в които той е записал 5 успеха и е вкарал 4 гола. Две от тези попадения Бербо реализира в първия си сезон за Фулъм. Това стана преди година в есенния мач, завършил 3:3.

На “Крейвън Котидж” играчите на Арсен Венгер със сигурност ще опитат да заличат слабия си старта на първенството, след като в първия кръг загубиха с 1:3 от Астън Вила у дома. “Артилеристите” отговориха на това поражение още в Шампионската лига, когато победиха Фенербахче с 3:0, но все още не са се доказали на домашната сцена.

Защитникът Лоран Кошчелни получи тежка рана на главата в Истанбул, но и без това е наказан за мача с Фулъм. Капитанът Томас Вермаелен се възстановява от контузия на гърба и вероятно в центъра на защитата ще играе Бакари Саня. Венгер има и проблеми в халфовата линия, където Алекс Окслейд-Чембърлейн е аут за три месеца заради контузия на коляното. Абу Диаби (коляно) и Микел Артета (бедро) също лекуват травми.

Фулъм стартира по-добре новия сезон в първенството и победи Съндърланд с 1:0 след гол на Пайтим Касами. Новите попълнения Скот Паркър и Дарен Бент може да дебютират за тима на Мартин Йол, но по-вероятно е да започнат като резерви. “Котиджърс” ще бъдат без вратаря Маартен Стекеленбург (рамо) и Киърън Ричардсън (коляно), които получиха контузии срещу Съндърланд. На вратата ще застане Дейвид Стокдейл. Алекс Качаниклич пък се възстанови от контузията си в коляното.

МЕНИДЖЪРИТЕ
Мартин Йол (Фулъм): “Имал съм мачове в Турция и е почти невъзможно да спечелиш там като гост. Арсенал обаче го направи и при това много убедително. Играха много уверено, бяха стабилни отзад, креативни в средата и остри в нападение. Създадоха положения и можеше да спечелят с повече. Точно затова не мога да кажат, че при тях има напрежение заради загубата от Астън Вила. Ние не се страхуваме от Арсенал, но познаваме силата на този отбор и го уважаваме заради желанието да налага собствения си стил. Санти Касорла е един от най-добрите футболисти, които играят еднакво добре с двата крака. Оливие Жиру става все по-добър, а полузащитниците – не можеш да кажеш кой е дефанзивен халф и кой офанзивен, тъй като постоянно се сменят.”

Арсен Венгер: “Сигурен съм, че взехме правилните футболисти през лятото, тъй като самите играчи искаха да дойдат в Арсенал. Освен това нямаме парите за трансфери, както пишат някои медии. Имаме определен бюджен и се справяме с него. Работихме усилено по време на подготовката, но резултатите не идват толкова бързо, колкото искахме. Във футбола трябва да се справяш с всяка трудност и да бъдеш търпелив. Докато трансферният прозорец е отворен, всичко може да стане. Дори и в последната минута.”

Днес от 14:45 часа по Нова ТВ
Лондон, “Крейвън Котидж”
Съдия: Хауърд Уеб

ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ
Фулъм: Стокдейл, Рийтер, Хюз, Хангеланд, Бригс, Сидуел, Боатенг, Дъф, Руис, Таарабт, Бербатов
Контузени: Стекеленбург, Ричардсън
Наказани: няма

Арсенал: Шчесни, Дженкинсън, Саня, Мертезакер, Гибс, Рамзи, Уилшир, Уолкът, Росицки, Касорла, Жиру
Контузени: Саного, Диаби, Мияичи, Монреал, Вермаелен, Артета
Наказан: Кошчелни

Баланс: 52 мача, 8 победи за Фулъм, 10 равенства, 34 победи за Арсенал

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* Три от последните пет мача между отбора завършиха при равен резултат.
* Фулъм спечели само три от 24-те си мача срещу Арсенал във Висшата лига. И трите успеха бяха записани на “Крейвън Котидж”.
* Арсенал спечели 8 от 12-те си гостувания на Фулъм след влизането на “котиджърс” във Висшата лига.
* В последните три мача между двата отбора за първенство бяха показани четири червени картона.
* Арсенал не е започвал шампионат във Висшата лига с две поредни загуби от сезон 1992/93. През миналото първенство “артилеристите” записаха първата си победа едва в третия кръг, след като в първите си два мача направиха нулеви равенства.
* Фулъм не е започвал сезон с две поредни победи от шампионат 2000/01, когато спечели промоция за елита и спечели първите си 11 мача.
* Играчите на Мартин Йол вкараха шест от последните си осем гола през второто полувреме.
* Арсенал спечели 19 точки в лондонските дербита през миналия сезон. Успех над Фулъм ще бъде победа № 100 за тима в столичните дербита във Висшата лига.
* Всичките 12 гола на Оливие Жиру във Висшата лига са били реализирани в Лондон (11 от тях в домакинските мачове на Арсенал).

БЕРБАТОВ СРЕЩУ АРСЕНАЛ
19.02.2002, ШЛ
Байер (Леверкузен) – Арсенал 1:1
16 минути

27.02.2002, ШЛ
Арсенал – Байер (Леверкузен) 4:1
45 минути

02.12.2006, Висша лига
Арсенал – Тотнъм 3:0
90 минути

24.01.2007, Висша лига
Тотнъм – Арсенал 2:2
18 минути, 1 гол

21.04.2007, Висша лига
90 минути, ж.к.

15.09.2007, Висша лига
Тотнъм – Арсенал 1:3
90 минути

22.12.2007, Висша лига
Арсенал – Тотнъм 2:1
90 минути, ж.к., 1 гол