Димитър Бербатов и съотборниците му в Монако стартираха със загуба новото първенство във френската Лига 1. Българският голмайстор поведе атаката на монегаските и беше най-активният за своя тим при поражението с 1:2 от Лориен. В последните минути на срещата Митко си партнира със звездата Радамел Фалкао, появил се на смяна. Именно колумбиецът отбеляза единственото попадение за Монако тази вечер. Фалкао реализира от дузпа, отсъдена за нарушение срещу българина. Преди това Бербо пропусна няколко шанса за отбелязване, а задачата на Монако се утежни доста в 68-ата минута, когато за втори жълт картон беше изгонен Рикардо Карвальо.

Мачът беше дебют за новия наставник на монегаските Леонардо Жардим, който замени Клаудио Раниери след края на миналия сезон. Срещата започна кошмарно за домакините. В 9-ата минута Винсен Абубакар даде преднина на Лориен. Той се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение на Абденур. В 26-ата минута Бербатов имаше възможност да изравни, след като засече топката с глава, но стражът на гостите спаси. В 30-ата минута Монако имаше нова възможност за гол, но вместо да подаде на Бербатов, Курзава предпочете да стреля и ударът му беше отразен от Лекомт. Негативният резултат принуди треньора на Монако Жардим да потърси промяна в състава и още в 32-ата минута бившият наставник на Спортинг (Лисабон) извърши първата си смяна, като пусна в игра Жермен на мястото на Бакайоко.

Второто полувреме започна с масиран натиск на Бербо и компания. Минутите минаваха, а изравнителното попадение така и не падаше. В опит да потърси промяната Жардим извади големия си коз. В 59-ата минута в игра влезе колумбийската звезда Радамел Фалкао, който замени Лукас Окампос. Желаният обрат обаче така и не бе постигнат. Нещо повече - Монако остана с човек по-малко, след като Рикардо Карвальо получи втори жълт картон и остави Монако с 10 човека в 68-ата минута. Само две минути по-късно Бербатов засече опасно с глава, но невероятният в този мач Бенжамен Лекомт отново спаси и не позволи на българина да го накаже.

В 77-ата минута съдията Руди Буке отсъди дузпа за нарушение срещу Димитър Бербатов в наказателното поле, а зад топката застана Фалкао, който направи 1:1. Радостта на Монако обаче не трая дълго. В 87-ата минута гостите организираха перфектна контраатака след неразчетена игра на отбраната в червено, Валентин Лавин се озова сам срещу Субашич и го прониза за крайното 1:2.

Бербатов и компания тръгват в новото първенство с домакинска издънка, следвайки примера на шампиона ПСЖ, който в петък също не можа да победи. Златан Ибрахимович и съотборниците му направиха 2:2 с Реймс.

Монегаските имат шанс да поправят грешката си след седмица, когато е гостуването на Бордо от втория кръг на Лига 1.

МОНАКО - ЛОРИЕН 1:2
0:1 Винсен Абубакар (9-дузпа), 1:1 Фалкао (78-дузпа), 1:2 Валентин Лави (87)

Съставът на Монако: Субашич, Абденур, Карвальо, Курзава, Дирар, Бакайоко (32-Жермен), Моутиньо, Кондогбиа, Караско (76-Мартиал), Окампос (59-Фалкао), Бербатов

Програмата на Лига 1 - ТУК

ФРАНЦИЯ ЛИГА 1, 1 КРЪГ
08.08.2014
21:30 часа
Реймс - ПСЖ 2:2
071 Златан Ибрахимович (7), 1:1 Принс Онианг (22), 2:1 Антоан Дево (3"), 2:2 Златан Ибрахимович (63)
09.08.2014
22:00 часа
Бастия - Олимпик (Марсилия) 3:3
1:0 Мабулу (9), 1:1 Жиняк (12), 1:2 Товен (17), 1:3 Жиняк (62-д.), 2:3 Тало (66-д.), 3:3 Мабулу (73)
Ница - Тулуза 3:2
1:0 Цвитанич (23), 1:1 Брайтвайте (44), 1:2 Бен Йедер (45), 2:2 Цвитанич (62), 3:2 Ботеси (68)