Днес от 22:05 часа Манчестър Сити приема Манчестър Юнайтед в първи 1/2-финален сблъсък от турнира "Карлинг Къп". БЛИЦ ви представя любопитни факти и статистика преди 153-ото издание на градското дерби.

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

* Димитър Бербатов има 3 мача срещу Манчестър Сити с екипа на Манчестър Юнайтед след трансфера му на "Олд Трафорд" през лятото на 2008 година, не е вкарвал гол на "гражданите", има 1 асистенция

* Мартин Петров има 5 мача срещу Манчестър Юнайтед с екипа на Манчестър Сити, не е вкарвал гол на "червените дяволи", има 1 асистенция

* Манчестър Сити за последно спечели трофей преди 34 години, когато вдигна Купата на Лигата. Оттогава насам Юнайтед е спечелил общо 25 важни трофея - 11 титли, 8 купи на Англия, 2 КЕШ-а, 1 КНК и 3 Купи на Лигата

* Сити смени 13 мениджъра от 1986 година насам, когато Алекс Фъргюсън пое Юнайтед. Италианският спец Роберто Манчини е 14-ият наставник на "гражданите" в периода, в който начело на "червените дяволи" е Сър Алекс

* Мачът днес е под №153 между двата тима. Балансът е 62 победи за Юнайтед, 41 победи за Сити и 49 ремита

* Сити победи Юнайтед с 4:0, когато спечели Купата на Лигата през 1974 година. През сезон 1969/70 "гражданите" се наложиха с 3:2 над "червените дяволи" в 1/2-финал на турнира

* Юнайтед има само една победа над Сити в турнира и тя е в третия кръг през сезон 1974/75 - 1:0

* Сър Алекс досега е бил 7 пъти на 1/2-финал в турнира, като неговият тим е бил краен победител в 6 от случаите

ПОСЛЕДНИТЕ 10 МАЧА МЕЖДУ СИТИ И ЮНАЙТЕД

20.09.2009, Висша лига
Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 4:3
1:0 Уейн Рууни (2), 1:1 Гарет Бари (16), 2:1 Дарън Флетчър (49), 2:2 Крейг Белами (52), 3:2 Дарън Флетчър (80), 3:3 Крейг Белами (90), 4:3 Майкъл Оуен (90+6)
* Бербо е титуляр за домакините, заменен е от Оуен в 78-ата минута, няма гол, няма асистенция
* Марто е резерва за гостите, влиза в игра в 83-ата минута на мястото на Найдъл де Йонг, 1 асистенция

10.05.2009, Висша лига
Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 2:0
1:0 Кристиано Роналдо (18), 2:0 Карлос Тевес (45)

Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 1:2

0:1 Дариус Васел (25), 0:2 Бенжани Мварувари (45), 1:2 Майкъл Карик (90)
* Марто е титуляр за Сити, заменен е от Хавиер Гаридо в 87-ата минута, Божинов не е в групата на "гражданите"

Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 3:1

1:0 Уейн Рууни (6), 2:0 Луис Саха (45), 2:1 Хатем Трабелси (72), 3:1 Кристиано Роналдо (84)

14.01.2006, Висша лига
Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 3:1
1:0 Тревор Синклер (32), 2:0 Дариус Васел (39), 2:1 Рууд ван Нистелрой (76), 3:1 Роби Фаулър (90)

10.09.2005, Висша лига
Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 1:1
1:0 Рууд ван Нистелрой (45), 1:1 Джоуи Бартън (76)

13.02.2005, Висша лига
Манчестър Сити - Манчестър Юнайтед 0:2

0:1 Уейн Рууни (68), 0:2 Ричард Дън (75-автогол)

ОБЩО: 10 мача, 6 победи за Манчестър Юнайтед, 3 победи за Манчестър Сити, 1 равенство, г.р. 16:11 за Юнайтед