Левски приема Локомотив (София) днес от 15:00 часа на стадион "Георги Аспарухов". Представяме ви любопитни статистически данни за двубоя.

Интересното е, че Левски не е вкарвал гол на "железничарите" вече 305 минути в шампионатните двубои. За последно Валери Домовчийски се разписа във вратата им в 55-ата минута на срещата на 19.05.2007 година, когато той и съотборниците му измъкнаха 5:3 в "Надежда" и си гарантираха спечелването на титлата кръг преди края на първенството.

През есента двата отбора се срещнаха за Купата на България. В турнирните битки обаче "сините" се представят успешно срещу Локомотив. В двубой от 1/16-финалите Левски елиминира "железничарите" с 2:1 след продължения.

НАЙ-ВАЖНИТЕ ФАКТИ

* Това ще е мач №114 между двата тима в "А" група. В досегашните 113 двубоя Левски има 66 победи, Локомотив - 21, а 26 мача са завършили наравно при голова разлика 209:102 за "сините".

* Левски отстъпи първото си място в класирането след равенството 0:0 с Черно море. Това бе първа грешка на "сините" през пролетта, като преди това тимът на Емил Велев не бе изпускал точки от 1:1 срещу ЦСКА в 11-ия кръг.

* Равенството във вечното дерби е и единствената грешна стъпка на Левски у дома (на практика тя бе направена на неутрален терен - "Васил Левски"). Заедно с ЦСКА "сините" са най-убедителният домакин - 28 точки от 9 победи и 1 равенство. Левски обаче е с по-добра голова разлика от "червените" в тези двубои - 24:4 срещу 20:3.

* Локомотив (София) записа пет поредни победи през пролетта и е само на една точка зад третия Литекс. "Железничарите" са и най-резултатният отбор след подновяването на първенството със 17 реализирани попадения.

* Локомотив спечели предишните си две визити, вкарвайки 8 гола - по четири на Пирин и Ботев. До гостуването в Благоевград обаче "железничарите" не бяха печелили навън от първия кръг - 1:0 срещу Миньор в Перник.

ФОРМА

Левски
1. Последната домакинска загуба на "сините" на "Герена" датира от миналия сезон, когато Локомотив (София) спечели с 1:0 в 28-ия кръг. Оттогава Левски има 11 мача без поражение на своя земя.

2. Левски е на трето място в класирането за моментна форма - 5 победи и реми в 6 мача и голова разлика от 10:3. Локо Сф има същия актив, но по-добра голова разлика - 17:1

3. "Сините" са допуснали гол само в шест от 20-те си мача дотук.

4. Левски е допуснал само веднъж повече от един гол в домакинствата си през сезона - при успеха с 3:2 над Вихрен.

6. Левски получава гол средно на 180 игрови минути. "Сините" са с най-добрата отбрана в елита с десет инкасирани попадения.

7. Футболистите на Емил Велев са отправили 114 точни и 130 неточни изстрела в 20-те си мача досега. Локомотив има един точен повече - 115 и 111 неточни.

8. Само Литекс (108) и Локо (Сф) (118) са изпълнили повече корнери от Левски - 110.

9. Левски е най-опасен в началото на мачовете - 12 от общо 34-те гола на тима са вкарани до 20-ата минута. В първия и последния половин час на срещите си "сините" са реализирали общо 25 попадения.

Локомотив (Сф)
1. За петте пролетни кръга Локо вкара повече голове (17), отколкото успя за цяла есен (13). "Железничарите" бележат средно на всеки 26 минути и половина през пролетта.

2. Двубоите на Локомотив най-често завършват само с един отбелязан гол (7 пъти).

3. Локомотив все още не е спечелил нито един двубой, в който съперникът е повеждал в резултата.

4. "Железничарите" са най-успешният отбор в "А" група в мачовете срещу Топ 5. Те записаха победи над Левски и Литекс, равенство с ЦСКА и загуба от Черно море.

5. Едва в пет от 20-те мача с участието на Локомотив и двата тима са успявали да се разпишат.

6. Най-голямата загуба на "железничарите" в А група е срещу Левски (0:8 през 1994 година)

7. Локомотив е лидер по получени червени картони през сезона - шест, заедно с Ботев и Вихрен.

8. "Железничарите" са третият най-груб отбор в елита с извършени 411 нарушения. Повече имат само играчите на Миньор (439) и Сливен (420).

9. Играчите на Локомотив са вкарали 11 гола с глава - един по-малко от ЦСКА и равен брой с Левски и Литекс. Те са лидер и по точни удари през пролетта - 38 в пет кръга.

10. Локомотив изявено е най-опасен между 60-80 минута, когато е отбелязал 11 от 30-те си попадения до момента. Всъщност, 19 от всичките голове на "железничарите" са след 50-ата минута.

СЪДИЯ

Николай Йорданов (София)
* Йорданов ще ръководи 81-ия си мач в "А" група. Дебютът му е на 17 октомври 1999 година в двубоя Литекс - Берое (2:0). Той бе съдия на Левски - Локо (Сф) и през миналия сезон. Тогава "железничарите" биха с 1:0 с попадение на Христо Златински.

* Това ще е 12-ият му мач през този сезон. Той реферира на Локомотив преди два кръга - при успеха с 2:0 срещу Вихрен. Йорданов бе арбитър и на столичното дерби между "железничарите" и Славия (0:1).

* Йорданов е водил и два мача на Левски този сезон - успеха с 1:0 над Локо (Мездра) (изгони Рабех) в осмия кръг и отложения мач с Черноморец (2:2) от третия кръг. Заради непоказан червен картон на срещата в Бургас на вратаря на "акулите" Иван Чворович, който повали Георги Иванов-Гонзо извън наказателното поле, съдията си навлече гнева на "сините" и бе извън нарядите в три кръга от "А" група.

* До този момент през сезона Николай Йорданов е вдигнал 71 жълти и 3 червени картона.

*Заб.: Всички срещи са за първенство

ОБЩО: 10 мача, 6 победи за Левски, 2 за Локо (Сф), 2 равенства, г.р. 21:7 за Левски