Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Литекс постигна убедителна, но безсмислена победа с 6:2 над Локомотив (Пловдив) в последния 30-и кръг на "А" група. "Оранжевите" завършиха на 5-ото място в крайното класиране и не успяха да се класират в Лига Европа. В Ловеч се надяваха Черноморец да се издъни при гостуването в Монтана, но това не се случи, след като "акулите" записаха успех с 4:2.

За "смърфовете" обаче все още има шанс да хванат последния влак за Лига Европа. Ако Лудогорец стане шампион, тимът на Коко Динев ще се класира за Лига Европа като финалист в турнира за Купата на България.

По 2 гола за категоричната победа на Литекс днес отбелязаха Галин Иванов и Светослав Тодоров, а по веднъж се разписаха Сандриньо и Петър Занев. Точни за "черно-белите" от Пловдив бяха Христо Златински и Даксон.

Литекс поведе в резултата още с първото си по-сериозно положение. В 15-ата минута Светльо Тодоров и Петър Занев направиха отлично двойно подаване, при което защитникът изкочи сам срещу Иван Караджов. Националът не се полакоми и намери Галин Иванов, който на празна врата откри - 1:0.

Последваха силни минути за домакините, като веднъж Йошев в последния момент изчисти в корнер преди Тоди да стреля, а шут на Янев от 25 метра профуча на милиметри от дясната греда.

"Черно-белите" изравниха резултата в 27-ата минута. Даксон изведе Златински сам срещу Пиргов и халфът с левия крак прати топката в мрежата - 1:1. 60 секунди по-късно ловчанлии отново водеха в резултата. След центриране на Страхил Попов отдясно Светльо Тодоров майсторски свали с гърди топката на непокрития Сандриньо и бразилецът реализира за 2:1.

Последваха нови пропуски на Тоди и Галин Иванов, за да се стигне до 38-ата минута, когато гостите отново стигнаха до равенството. Даксон направи Илко Пиргов безпомощен със силен шут по земя от около 30 метра - 2:2.

На почивката Христо Стоичков извади Сандриньо и на негово място вкара Момчил Цветанов. Именно младежкият национал пропусна да направи резултата 3:2. Тодоров центрира отдясно в наказателното поле, където Янев не успя да стреля, но топката стигна до Цветанов, който от един метър не успя да преодолее Караджов. Локомотив отговори с опасен удар на Даксон от линията на наказателното поле.

В следващите минути "оранжевите" натиснаха и усилията им бяха възнаградени. В 53-ата минута Галин Иванов сложи топката на главата на Тодоров, за когото не беше трудно да направи Караджов безпомощен - 3:2. Малко след това Тоди заби втория си гол в мача. Опитният нападател този път засече добро центриране на Момчил Цветанов отляво за 4:2.

Галин Иванов отбеляза втория си гол в мача в 72-ата минута, когато реализира уникално попадение. Халфът направи самостоятелен пробив и от нулев ъгъл в наказателното поле изненада Иван Караджов за 5:2.

Десет минути преди последния съдийски сигнал Даксон можеше да намали резултата, но негов удар от фаул се отби от външната страна на лявата греда на вратата на Литекс. Малко след това и пред Базил Де Карвальо се откри добра възможност, но нападателят на Локо (Пд) от чиста позиция прати топката над напречната греда.

Крайното 6:2 за Литекс фиксира Петър Занев, който с красив удар от границата на пеналта не остави никакъв шанс на Караджов.

Мачът по минути - ТУК

ЛИТЕКС - ЛОКО (Пд) 6:2
1:0 Галин Иванов (15), 1:1 Христо Златински (27), 2:1 Сандриньо (29), 2:2 Даксон (38), 3:2 Светослав Тодоров (53), 4:2 Светослав Тодоров (55), 5:2 Галин Иванов (72), 6:2 Петър Занев (85)

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов (74-30.Евгени Александров), 16.Страхил Попов, 5.Итуа Онанга, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 10.Сандриньо (46-27.Момчил Цветанов), 17.Георги Миланов, 77.Галин Иванов, 7.Христо Янев, 9.Светослав Тодоров (65-8.Никола Колев)
Резерви: 30.Евгени Александров, 2.Кирил Динчев, 6.Максим Жос, 8.Никола Колев, 15.Костадинов, 21.Александър Цветков, 27.Момчил Цветанов
Треньор: Христо Стоичков
ЛОКО (Пд): 12.Иван Караджов, 2.Джереми Родригес (46-29.Драги Коцев), 6.Танко Дяков, 25.Ангел Йошев, 4.Михаил Венков (62-3.Валери Георгиев), 7.Йордан Тодоров, 16.Христо Златински, 23.Даниел Георгиев, 87.Даксон, 77.Здравко Лазаров (65-11.Илиян Йорданов), 19.Базил Де Карвальо
Резерви: 1.Стоян Ставрев, 3.Валери Георгиев, 11.Илиян Йорданов, 15.Христо Стамов, 29.Драги Коцев, 44.Любомир Витанов, 89.Станислав Маламов
Треньор: Емил Велев