Българският футболен съюз подписа партньорско споразумение с Асоциация за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ), което цели да направи българския футбол по-устойчив и екологично отговорен, съобщиха от централата на футбола ни.
Инициативата е свързана със стратегията за устойчиво развитие на УЕФА, която насърчава намаляването на въглеродните емисии и икономията на ресурси. До 2030 г. европейската футболна централа има за цел да намали наполовина емисиите от спортни събития, а до 2040 г. те трябва да достигнат нетни нулеви нива.
„За нас е важно да развиваме футбола във всички направления и да отговаряме на стандартите, които налагат УЕФА и водещите национални федерации. Вярваме в екипната работа и в тази връзка постоянно търсим съмишленици и партньори, за да внесем нова енергия в дейността на БФС. Партньорството с АПСТЕ е пример именно за това, като целта ни е заедно да разработим идеи за модернизиране на спортната инфраструктура и приложим дейности по опазване на околната среда.“, заяви президентът на БФС Георги Иванов след подписването на партньорското споразумение.
„Футболът е най-популярният спорт в България. Щастливи сме да работим с БФС по важни теми за неговото развитие. Футболната инфраструктура е занемарена от десетилетия. За да се промени това, са нужни общи усилия от държавата, общините и бизнеса. Компаниите от енергийния сектор ще помогнат с опит и технически ресурси за изготвянето на инвестиционни предложения.“, сподели от своя страна Никола Газдов, председател на АПСТЕ.
В рамките на партньорството ще бъдат разработени проекти за инсталиране на соларни панели, батерии за съхранение на енергия, зарядни станции за електромобили и други технологии, свързани с модернизацията на стадиони и спортни бази в страната. Очакванията са, че това ще съкрати разходите за електричество и ще намали въглеродния отпечатък на българския футбол.
„Наши членове проявиха интерес да работят с БФС и за провеждането на национално училищно първенство по футбол. Дано повече компании подкрепят децата и масовия спорт, особено в малките населени места.“, допълни Газдов.
Двете организации ще проучат и възможността за изготвяне на образователни програми, които да запознаят футболните привърженици с ползите от възобновяемата енергия и дейностите за опазване на околната среда.
Относно АПСТЕ:
Асоциация за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ) е бизнес организация, която подкрепя развитието на технологии за производство и съхранение на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ). Членове на АПСТЕ са водещи български и международни компании, които разработват, консултират, финансират и изграждат проекти за възобновяема енергийна инфраструктура. Асоциацията работи за повишена информираност относно ползите от ВЕИ и подкрепя взаимодействието между бизнеса, правителството и гражданското общество.