България не се даде на европейския шампион Италия и завърши при резултат 1:1 гостуването си във Флоренция в мач от световните квалификации. Атанас Илиев бе точен за тима ни в 39-ата минута и така бе сложен край на 40-годишна прокоба. За последно националният ни отбор вкара гол като гост на "адзурите" на 23 септември 1981 година, когато губим с  2:3. Това е и първо равенство за нашия национален отбор при гостуване на "адзурите" в официален мач.

За Италия се разписа Федерико Киеза, но блестящите изяви на Георги Георгиев и отбраната пред него не позволиха топката да навести повече нашата врата.

Италианците са лидери в групата вече с 10 точки, а "лъвовете" са четвърти с 2 спечелени точки.

Ясен Петров заложи изненадващо на Георги Георгиев на вратата, а четиримата защитници пред него бяха Андреа Христов, Валентин Антов, Петко Христов и Антон Недялков. Капитанът Георги Костадинов си партнираше с Петър Витанов, докато Георги Йомов и Кирил Десподов бяха на двата фланга. Доминик Янков действаше зад нападателя Атанас Илиев.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Роберто Манчини направи само две принудителни промени от финала срещу Англия на “Уембли”. Контузените Де Лоренцо и Киелини са заменени от Флоренци и Ачерби.

Италианците тръгнаха в атаки от първата минута, но отбраната на България удържаше до 16-ата минута. Тогава обаче Киеза направи рейд фронтално срещу вратата ни, направи двойно с Барела и стреля мигновено от границата на наказателното поле. Топката влезе точно в долния ъгъл - 1:0 за домакините.

Киеза и Имобиле продължиха да бъдат голямата опасност пред нашата врата, но стражът Георги Георгиев се справяше добре.

Изненадващо в 39-ата минута България изравни резултата. Топката бе подадена към Десподов на лявото крило, а играчът на Лудогорец надигра и изпревари Флоренци, напредна и пусна по земя пред вратата на Италия, където Атанас Илиев се измъкна от опеката на бранител и с удар по земя прониза Донарума - 1:1!

В последната минута на първото полувреме домакините бяха много близо до втори гол, но Георгиев бе блестящ. Бонучи изведе с отличен пас Инсиние, който излезе сам срещу българския вратар и стреля, но стражът ни спаси с крак.

На полувремето Ясен Петров замени Георги Йомов със Спас Делев, а малко по-късно Ивайло Чочев влезе на мястото на Доминик Янков.

Италианците продължиха да атакуват, но срещаха добре групирания защитен блок на България.

В 60-ата минута Киеза навърза българската отбрана и се озова сам срещу Георгиев, който се хвърли и изби удара на италианеца. Роберто Манчини пък започна да се изнервя, че тимът му не може да вкара втори гол на България и направи двойна смяна.

В 70-ата минута дебют за България направи новото попълнение на ЦСКА Калоян Кръстев, който замени голмайстора Атанас Илиев.

След 80-ата минута Италия натисна силна, а България се дръпна изцяло в отбрана, за да брани равенството. И успя! Домакините така и не успяха да реализират втори гол и срещата приключи при резултат 1:1.

Италия - България 1:1
1:0 Федерико Киеза (16), 1:1 Атанас Илиев (39)

Срещата по минути:
1- Начало на мача
10- Италия има сериозен превес, но българската отбрана до този момент се справя и не позволява опасности пред Георгиев
13- Инсиние нахлу в наказателното поле, опита пас, но се получи двойно подаване с български защитник. Италианецът излезе сам срещу Георгиев, който обаче успя да пресира добре и ударът беше слаб и неточен
14- Десподов получи по фланга, навлезе диагонално и стреля, но топката прелетя покрай гредата
16- ГОЛ ЗА ИТАЛИЯ! Киеза направи рейд фронтално срещу вратата ни, направи двойно с Барела и стреля мигновено от границата на наказателното поле. Топката влезе точно в долния ъгъл - 1:0 за домакините!
26- Удар на Чиро Имобиле, който бе оставен непокрит, попада право в ръцете на Георгиев
39- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Отлична атака, Десподов надигра и изпревари Флоренци по фланга, напредна и пусна по земя пред вратата на Италия, където Атанас Илиев изпревари бранител и с удар по земя прониза Донарума - 1:1!
44- Страхотно спасяване! Бонучи изведе с отличен пас Инсиние, който излезе сам срещу българския вратар и стреля, но Георгиев спаси с крак
45- Край на първото полувреме
_____________
46- Начало на второто полувреме
48- Георгиев излезе неразчетено и бе преминат от Киеза, но ъгълът стана много малък, а ударът на италианеца бе изчистен от бранител
60- Киеза навърза българската отбрана и се озова сам срещу Георгиев, който се хвърли и изби удара на италианеца
81- Неточен удар на Кристанте
90- 5 минути продължение!
90+5- Край на мача!

ItalyИТАЛИЯ: 21.Джанлуиджи Донарума, 5.Алесандро Флоренци (64-2.Рафаел Толой), 19.Леонардо Бонучи, 5.Франческо Ачерби, 13.Емерсон Палмиери (88-7.Лоренцо Пелегрини), 18.Николо Барела(64-16.Браян Кристанте), 8.Жоржиньо, 6.Марко Верати, 14.Федерико Киеза, 17.Чиро Имобиле (74-9.Джакомо Распадори), 10.Лоренцо Инсиние (74-11.Доменико Берарди)
Резерви: 1.Салваторе Сиригу, 12.Пиерлуиджи Голини, 2.Рафаел Толой, 3.Джорджо Киелини, 4.Кристиано Бираги, 7.Лоренцо Пелегрини, 9.Джакомо Распадори, 11.Доменико Берарди, 16.Браян Кристанте, 20.Федерико Бернардески, 22.Гаетано Кастровили, 23.Алесандро Бастони
Селекционер: Роберто Манчини

BulgariaБЪЛГАРИЯ: 23.Георги Георгиев, 3.Андреа Христов, 5.Петко Христов, 4.Валентин Антов, 14.Антон Недялков, 8.Петър Витанов (75-16.Кристиян Малинов), 7.Георги Костадинов, 12.Доминик Янков (57-18.Ивайло Чочев), 11.Кирил Десподов (75-6.Радослав Кирилов), 17.Георги Йомов(46-9.Спас Делев), 19.Атанас Илиев (70-10.Калоян Кръстев)
Резерви1.Даниел Наумов, 13.Николай Михайлов, 2.Иван Турицов, 6.Радослав Кирилов, 9.Спас Делев, 10.Калоян Кръстев, 15.Васил Божиков, 16.Кристиян Малинов, 18.Ивайло Чочев, 20.Димитър Илиев, 21.Димитър Велковски, 22.Илиан Илиев-младши
Селекционер: Ясен Петров

Стадион: "Артемио Франки", Флоренция
Съдия: Сердар Гьозюбюк (Нидерландия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия