Юношите на България до 19 години победиха връстниците си от Португалия с минималното 1:0. Двубоят, който се игра на стадион "Хаджи Димитър" в Сливен, бе първа квалификация за европейското първенство през 2017 година. В нашата група са още Дания и Беларус, а ние сме домакини на първите двубои. Единственото попадение за България реализира Георги Русев в 20-ата минута.

Европейското първенство през 2017 година ще се състои от квалификационен кръг, елитен кръг и финален турнир. В квалификационния турнир напред се класират първите два отбора от всяка от 13-те групи и един от заелите трето място с най-добри показатели. Тези 27 отбора плюс Испания (отборът почива в квалификационния кръг заради първото си място в ранглистата) ще бъдат разпределени в елитен кръг, който ще се състои от 7 групи с по 4 отбора. Те ще играят в мини-турнири, след което единствено победителите в 7-те групи ще се класират за финалите плюс отбора домакин. Така осемте отбора ще бъдат разделени в две групи от по 4 и ще играят на същинското европейско първенство.

Първата интересна ситуация в двубоя дойде още в 5-ата минута, когато Асен Чандъров намери Тонислав Йорданов, който проби и стреля с десния крак, но опитът му не затрудни стража на гостите. В 20-ата минута България откри резултата. Иван Тилев намери Георги Русев, който стреля, топката рикошира и се оплете в мрежата на португалския вратар.

Второто полувреме започна с натиск на гостите. В 54-ата минута Португалия бе близо до гол, но Даниел Наумов се намеси добре. В 66-ата минута Гонсало Виера стреля, но пропусна. В 70-ата минута нашите бяха близо до второ попадение, но резервата Станислав Иванов не успя да се разпише. В 80-ата минута Петър Генчев изведе Георги Русев сам срещу вратаря на португалците, но нападателят на испанския Елче пропусна.

БЪЛГАРИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 1:0
1:0 Георги Русев (20)

БЪЛГАРИЯ: 1.Даниел Наумов, 4.Ангел Лясков, 5.Петър Генчев, 7.Ивайло Найденов, 9.Тонислав Йорданов, 10.Георги Русев (90 - 6.Георги Климентов), 11.Светослав Ковачев (58 - 19.Станислав Иванов), 15.Петко Христов, 16.Иван Тилев (64 - 8.Георги Янев), 18.Мариян Димитров, 21.Асен Чандъров
Селекционер: Ангел Стойков

ПОРТУГАЛИЯ: 12.Луис Максимиано, 2.Диого Далот, 3.Диего Кейрош, 4.Гонсало Виера, 5. Абду Конте, 7.Тиаго Диас, 8.Киня (80 - 9.Жозе Гомес), 10. Бруно Паш (71 - 16.Луиш Мигел), 11.Мади Кейта (46 - 17.Рафаел Леао), 14.Флорентино, 18.Педро Маркес
Селекционер: Елио Соуза

Жълти картони: Иван Тилев, Асен Чандъров, Петко Христов (България); Киня (Португалия)