ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

България разби Гибралтар с 5:1 на "Хювефарма Арена" в Разград и записа първата си победа в група 4 на Лига C от турнира Лига на нациите при официалния дебют на селекционера Младен Кръстаич. Грузия надви Северна Македония с 2:0 в другия мач и вече си гарантира първото място в групата кръг преди края, както и изкачване в Лига B за следващото издание на надпреварата.

Валентин Антов (23), Кирил Десподов (36), Радослав Кирилов (52), Илиян Стефанов (55) и Марин Петков (81) вкараха головете за "лъвовете", а капитанът Рой Чиполина (26) се разписа за гостите.

Дебют за националния ни отбор направиха Йоан Стоянов и Георги Русев, които замениха Иван Турицов и Кирил Десподов след час игра, а за първи път с националната фланелка играха Марин Петков и Илия Груев-младши, които започнаха като титуляри, както и Никола Илиев, който е собственост на италианския гранд Интер.

Домакинският натиск в първия четвърт час не доведе до сериозни опасности пред вратата на Дейл Колинг, който в 19-ата минута хвана топката след удар с глава на Илиян Стефанов. В 23-ата минута обаче стражът на гостите трябваше да вади топката от мрежата си, след като Филип Кръстев центрира от корнер, а Валентин Антов с глава вкара първия си гол с националната фланелка.

Радостта на "лъвовете" бе твърде кратка, тъй като веднага след центъра гостите организираха опасна атака, а Петко Христов изчисти с глава от голлинията. Лиам Уокър центрира от корнера и капитанът Рой Чиполина прати топката с глава във вратата на Наумов за 1:1.

Футболистите на Младен Кръстаич натиснаха в следващите минути и в 36-ата Иван Турицов пусна към Илиян Стефанов в наказателното поле, а той успя да изведе капитана Кирил Десподов, разписал се за 2:1. Малко преди края на първата част Десподов можеше да реализира и втори гол след изпълнение на пряк свободен удар, но Колинг спаси с блестяща намеса.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

"Лъвовете" контролираха събитията на терена след почивката и играеха с настроение. В 52-ата минута Петко Христов успя да навлезе в наказателното поле, където пусна към Десподов, а той асистира на Радослав Кирилов, който с мощен удар се разписа за 3:1.

Три минути след гола Кирил Десподов центрира в наказателното поле и Илиян Стефанов отправи удар с глава, но Колинг изби. Халфът обаче не се отказа и при добавката с глава прати топката във вратата за 4:1. Малко след това "трикольорите" бяха близо и до пети гол при няколко поредни удара, но играчи на гостите избиха с намеса пред голлинията.

В следващите минути играчите на Кръстаич продължиха да доминират и в 81-ата минута Радослав Кирилов със страхотен пас зад гърба на защитата намери Марин Петков, който вкара първото си попадение за България и оформи крайното 5:1.

Така националите записаха първа победа в групата и с 6 точи заемат третото място преди последния кръг, в който гостуват на имащия само точка повече тим на Северна Македония. Гибралтар е на дъното само с една точка.

БЪЛГАРИЯ - ГИБРАЛТАР 5:1
1:0 Валентин Антов (23), 1:1 Рой Чиполина (26), 2:1 Кирил Десподов (36), 3:1 Радослав Кирилов (52), 4:1 Илиян Стефанов (55), 5:1 Марин Петков (81)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
3 -  Чешкият съдия Павел Орел развесели публиката, падайки на тревата в близост до българското наказателно поле.
7 - Марин Петков закачи съперник с бутоните в главата при борба за топката.
11 - Радослав Кирилов опита изстрел от воле след разбъркване в наказателното поле, но опитът на крилото не бе особено сполучлив.
13 - Илия Груев центрира в наказателното поле, но право в ръцете на стража на гостите.
19 - Иван Турицов центрира към Илиян Стефанов, който стреля с глава, но Колинг улови топката.
23 - ГОООЛ за България! Филип Кръстев центрира от корнер, а Валентин Антов надскочи всички и с глава изпрати топката във вратата на Колинг за 1:0.
25 - Петко Христов изчисти с глава от голлинията и топката излезе в корнер.
26 - ГОЛ за Гибралтар! Лиам Уокър центрира от корнера и оставеният непокрит капитан на гостите Рой Чиполина с глава изравни за 1:1.
31 - Дейл Колинг отрази удар на Филип Кръстев.
34 - Лиам Уокър шутира неточно от дистанция покрай вратата.
36 - ГОООЛ за България! Илиян Стефанов получи топката от Иван Турицов в наказателното поле и веднага изведе капитана Кирил Десподов, който с премерен удар вкара за 2:1.
38 - След центриране от корнер удар на Илиян Стефанов е блокиран.
40 - Филип Кръстев центрира от свободен удар, а вратарят Дейл Колинг боксира топката.
44 - Колинг направи добро спасяване след изстрел на Кирил Десподов от пряк свободен удар.
45+2 - Край на първата част!
...........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
49 - Десподов навлезе към наказателното поле, нагласи си топката и стреля, но встрани от вратата.
50 - Силен удар на Антон Недялков бе блокиран от защитник на гостите.
52 - ГОООЛ за България! Петко Христов нахлу в наказателното поле на гостите и върна топката назад към Десподов, след което се стигна до разбъркване и блокиран удар на Илиян Стефанов, но след това Радослав Кирилов с мощен удар прати топката в мрежата за 3:1.
55 - ГОООЛ за България! Десподов с външен фалц качи топката на главата на Илиян Стефанов, чийто първи удар бе отразен, но при добавката той не сгреши за 4:1.
56 - На няколко пъти играчи на гостите застанаха самопожертвователно пред удари на български футболисти.
60 - Дебют за националния отбор направиха Йоан Стоянов и Георги Русев, които замениха Иван Турицов и Кирил Десподов.
71 - Никола Илиев, който е собственост на Интер, направи дебюта си с националната фланелка.
81 - ГОООЛ за България! Радослав Кирилов изведе чудесно зад отбраната на гостите Марин Петков и той се разписа сам срещу Колинг за 5:1.
90 - Родните национали можеха да стигнат и до шесто попадение, но Колинг направи две фантастични спасявания, а впоследствие се оказа, че Мартин Минчев е бил в положение на засада.
90+3 - Край на мача! България разби Гибралтар с 5:1 за първа победа в Лигата на нациите.

България: 1. Даниел Наумов, 2. Иван Турицов (6012. Йоан Стоянов), 23. Валентин Антов , 15. Петко Христов (8319. Мартин Минчев), 14. Антон Недялков,  16. Марин Петков , 20. Филип Кръстев, 22. Илиян Стефанов (7118. Никола Илиев), 4. Илия Груев (718. Янис Карабельов), 11. Кирил Десподов - к (609. Георги Русев), 10. Радослав Кирилов
Резерви: 12. Иван Дюлгеров, 21. Светослав Вуцов, 3. Християн Петров, 5. Пламен Гълъбов, 6. Виктор Попов, 7. Иван Йорданов, 8. Янис Карабельов, 9. Георги Русев, 12. Йоан Стоянов, 17. Матео Стаматов, 18. Никола Илиев, 19. Мартин Минчев
Селекционер: Младен Кръстаич

Гибралтар: 23. Дейл Колинг, 14. Рой Чиполина - к , 22. Граме Тория (634. Джон Сърджант), 20. Итън Брито (833. Жосеф Чиполина), 5. Луи Ансли (632. Итън Жоли), 10. Лиам Уокър (7211. Николас Поцо), 12. Джайс Оливеро, 7. Лий Кашаро (639. Рийс Стич), 17. Киан Ронан, 6. Скот Уайсман, 15. Бернардо Лопес
Резерви: 1. Брадли Банда, 13. Брадли Авеяно, 2. Итън Жоли, 3. Жосеф Чиполина, 4. Джон Сърджант, 8. Мохамед Бадр, 9. Рийс Стич, 11. Николас Поцо, 16. Аймен Муели, 18. Еван Де Харо, 19. Келвин Морган, 21. Джеми Куумбс
Селекционер: Хулио Рибас

Съдия: Павел Орел (Чехия)
Стадион: "Хювефарма Арена", Разград
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия