България разби със 7:2 Турция в приятелски мач между футболни съдии на "Арена Арда" в Кърджали. Статистиката е изцяло в полза на родните арбитри - четвърта победа в точно толкова срещи от инициативата „Футболът – приятелство без граници“. Първият удар в мача направи кметът на Кърджали доц. д-р Хасан Азис.

Организатори на футболния празник бяха Асоциацията на съдиите по футбол в България и Балканското дружество за сътрудничество „Балканлалър“ в Община Картал, Истанбул, както и българо-турския дамски бизнес клуб. Любезен домакин на срещата е кметът на Община Кърджали доц. д-р. инж. Хасан Азис, чийто слоган "Футболът - приятелство без граници" се превърна в обединяващо звено за този футболен празник в града.

Официални гости бяха зам.-ген. консул на Република Турция в гр. Пловдив Халит Ислям Таръ, председателят на Асоциацията на съдиите по футбол в България д-р Антон Генов, почетният председател проф. Димитър Пармаков. От страна на турската Асоциация на съдиите присъства Абдуррахман Аръджъ, кметът на Община Картал Гьокхан Юксел. От българска страна на трибуните на АРЕНА АРДА бе и председателят на Съдийската комисия Давид Борбалан, както и Стоян Алексиев - мениджър съдии към БФС и Атанас Узунов - Зонален координатор на БФС за Зона Пловдив.

Председателката на Комисията за младежта и спорта към 49-то Народно събрание Небие Кабак, също бе на официалната ложа на „Арена Арда“, както и народните представители от ДПС Елван Гюркаш, Адлен Шевкед, Байрам Байрам, Ахмед Ахмедов, и Сезвин Мехмед. Председателката на българо-турския дамски бизнес клуб Тюркан Тюркер също аплодираше изявите на двата отбора от трибуните.

Българският тим бе в състав Димитър Русев, Петър Кузев, Траян Енчев, Венцислав Митрев, Иво Андреев, Георги Стоянов, Светослав Енчев, Георги Тодоров, Калоян Кирилов, Мартин Марков, Димо Димов, Любомир Вушовски, Ивайло Ненков, Мустафа Шефкед, Геро Писков и Иво Колев.

На терена в ролята на футболисти за турския тим излязоха Баръш Бозкурт, Ерай Гьоргюн, Бахадър Ети, Хасан Юсеин, Йозгюр Севинч, Оузкан Карагьоз, Мехмед Талха Гювен, Семих Гючлю, Анъл Кючюккараджа, Ернур Йонбей и Хамди Гьоркем Пехливанлъ.

Явно наставленията на треньора Йордан Иванов-Йоцо са били перфектно изпълнени, защото още в 4-ата минута Геро Писков откри резултата, а в 16-ата Георги Стоянов след поредица от финтове покачи на 2:0. След още две минути игра капитанът на българите Георги Тодоров успя да се разпише за 3:0, а пет минути по-късно отново той бе точен за четвъртото попадение в мача. До края на първата част Димо Димов и Мартин Марков бяха точни за още два гола на сметката на България.

След почивката гостите от Турция успяха да върнат две попадения чрез Ялчин в 48-ата минута от дузпа и Бичер в 62-ата минута. Точка на спора сложи Венцислав Митрев, който оформи и крайния резултат - 7:2.

„С футболните срещи и съпътстващите дейности показваме, че футболът е приятелство без граници. Показваме, че футболът може да обединява, че футболът може да създава мостове, а не да създава пропасти. Радваме се, че след COVID-19 инициативата се възобнови отново“, каза още Генов. В аванс той сподели, че следващата приятелска среща ще се играе в Турция.