Ботев (Пловдив) победи Лудогорец с 2:0 на финала на държавното първенство по футбол при децата, родени след 1 януари 2002 г., на стадион "Ивайло" във Велико Търново и е шампион! Тимът на треньора Иван Гешев защити титлата, спечелена през миналата година от набор 2001 на същата арена в старата столица.

Тогава това стана след дузпи срещу Черно море, но този път "канарчетата" се наложиха убедително и не допуснаха драма.

Двубоят трябваше да започне в 18 ч, но бе изместен с един часзаради страхотната жега - в старата столица температурата бе около 40 градуса по Целзий в късния следобед.

На трибуните бе шефът на съдиите Петър Петров, както и селекционерът на националния в тази възраст Марчо Дафчев. Личаха още много футболни хора, пише viasport.bg.

В 23-ата Иво Казаков (Ботев) отправи удар след нахлуване в наказателното поле, топката профуча край вратата.

В края на полувремето Георги Маджаров от "зелените" игра с глава от удобна позиция след корнер, но не уцели вратата.

В ответната атака капитанът на "канарчетата" Станислав Шопов навърза няколко противници (на снимката горе) и заби страхотен гол с шут от около 22-23 метра - кълбото опъна мрежата в горния десен ъгъл на вратара на Лудогорец.

Малко след почивката невероятен пропуск направи Петър Георгиев от Лудогорец. Той бе изведен от ляво на атаката от Хюсеин, но прати топката край рамката.

Лудогорец заигра по-активно и това е обяснимо. През първите 35 минути символичните домакини предпочитаха да оставят топката във владение на "жълто-черните" и да търсят бърз преход на контри.

В 58-ата минута съдията Станислав Ставров отсъди дузпа за нарушение срещу Шопов и Иво Казаков реализира от 11-те метра. До ситуацията се стигна след избита от вратаря на "орлите" топка.

Малко след това Казаков и футболист на Лудогорец се спречкаха в средата на терена, реферът вдигна жълти картони. "Канарчетата" заиграха на контри и бяха близо до трето попадение, което можеше да реши всичко. Онур Чолакотправи удар, вратарят на Ботев изби в корнер.

В последните минути мачът се доиграваше, Лудогорец не вярваше в обрат. А Слави Шопов се забавляваше.

В крайна сметка 2:0 за Ботев и заслужена титла. Това е третото голямо отличие за клуба този сезон. Набор 2001 (със Слави Шопов в редиците) взе купата на БФС при младшата, а мъжкият тим грабна купата на България. И тогава Ботев би Лудогорец на финала - 2:1.

Лудогорец - Ботев (Пловдив) 0:2
0:1 Станислав Шопов (34), 0:2 Иво Казаков (59-дузпа);

Лудогорец: Мирослав Пейчев, Ники Пенков (Валентин Томов), Алекс Луканов-капитан, Костадин Илиев, Петър Янакиев, Димитър Василев, Георги Маджаров, Даниел-Виктор Кънчев, Валентин Цветанов (Онур Чолак), Петър Георгиев (Калоян Симеонов), Хидает Хюсеин;
Треньор: Диан Ангелов

Ботев (Пловдив): Милко Баданов, Томислав Георгиев, Атанас Чернев, Венцислав Богданов, Станислав Шопов, Мартин Русев, Иво Казаков, Аспарух Славов (Тодор Христов), Атанас Стоименов (Петър Итов), Даниел Иванов (Никола Райчев), Георги Трифонов (Мерт Салимехмед);
Треньор: Иван Гешев

Главен съдия: Станислав Ставров, асистенти: Илиян Капарашев, Никифор Велков, 4-ти: Никола Атанасов (от Велико Търново и Севлиево);