Ботев (Пловдив) приема градския съперник Локомотив в 119-ото шампионатно дерби между двата тима. Днешният мач идва при обстоятелства, каквито голямата битка на Пловдив не помни повече от три десетилетия.

За първи път от 31 години дербито ще се играе само броени дни след участие на „канарчетата“ в евротурнирите. През 1993 г. „жълто-червите“ също срещат гръцки гранд преди да се изправят срещу Локомотив на „Колежа“.

Тогава Ботев (Пловдив) губи с 2:3 от Олимпиакос на стадион „Пловдив“ на 15 септември, а на 19-и отстъпва на „смърфовете“ с 1:2 в собствения си дом. Дончо Донев дава аванс на „жълто-черните“ в 51-ата минута. 17 по-късно Саша Вукоевич изравнява, а девет минути преди края Диян Петков носи успеха на „черно-белите“.

Има още един любопитен случай, в който Ботев и Локомотив се срещат в градско дерби след евромачове. Тогава част от турнирите на УЕФА са и двата тима. На 30 септември 1992 г. „канарчетата“ правят домакинско 1:1 с Фенербахче, а „смърфовете“ губят катастрофално с 1:7 като гост на Оксер. На 3 октомври в битката за Пловдив двата съперника завършват 1:1 в исторически мач в дома на „жълто-черните“. Ботев открива резултата с първия гол на чужденец в дербито. Точен е унгарецът Роберто Чабай. Броени минути по-късно Костадин Видолов изравнява за „черно-белите“.

Така Ботев няма записана победа и в двата случая, когато първо играе мач от евротурнирите, а броени дни след това се изправя срещу Локомотив в градското дерби.

PFK Botev PlovdivБОТЕВ (ПЛОВДИВ) – ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ)PFK Lokomotiv Plovdiv 1926

Днес от 21:15 часа по Диема Спорт
Пловдив, „Христо Ботев“
Съдия: Георги Кабаков

ВЕРОЯТНИ СЪСТАВИ
Ботев (Пловдив): Игонен, Укаки, Там, Диабате, Йорданов, Карабельов, Корошец, Ивачукву, Ив. Попов, Н. Илиев, Секулич
Контузен: Николов
Наказани: няма

Локомотив (Пловдив): Томов, Камдем, Паскалев, Сегура, Лясков, Каракашев, Ив. Иванов, Хр. Иванов, М. Петков, Н. Пенев, Д. Илиев
Контузени: няма

Баланс: 118 мача, 41 победи за Ботев, 36 равенства, 41 победи за Локомотив, г.р. 141:137 за Локомотив