Ботев Враца победи драматично Марек с 4:2 след изпълнение на дузпи на стадион "Христо Ботев" и запази мястото си в efbet Лига. Врачани завършиха 14-и сезона в елита, а тимът от Дупница стигна до третото място във Втора лига и това му даде правото да се бори за промоция, но не успя да я постигне. В редовното време и продълженията срещата завърши 1:1 след голове на Мартин Смоленски (50) за домакините и Александър Близнаков от гостите. В продълженията Веселин Любомиров от гостите бе изгонен след втори жълт и червен картон. При ударите от бялата точка Близнаков и Боян Стойнев пропуснаха от дупничани, а само ударът на Стефан Велев от домакините бе спасен от вратаря Костадинов.

Домакините имаха инициативата през първата част и на два пъти удариха гредите в рамките на няколко секунди чрез Меси Биатумусока (30-ата) и Даниел Генов в 31-ата минута след удари с глава. Врачани имаха още няколко добри ситуации, а вратарят на гостите от Дупница Константин Костадинов направи страхотни спасявания. Марек опитваше да бъде опасен на контраатака и също стигна до два точни удара, но не затрудни Красимир Костов.

Пет минути след почивката фантастично изпълнение на Мартин Смоленски от дъгата пред наказателното поле се превърна в гол за 1:0. Браян Мендоса получи на тъча по десния фланг на атаката и преодоля много лесно Николай Ганчев, след което напредна и центрира в наказателното поле. Там Росен Йорданов изчисти с глава, но само до Смоленски, който пое топката с гърди и след това я прати в левия ъгъл на Костадинов за 1:0. Десет минути след това Александър Башлиев стреля директно от корнер, но Костов внимаваше и успя да отбие топката в страничния стълб. Марек обаче все пак изравни в 83-ата минута след сериозна грешка в защитата на домакините. Браян Мендоса опита да изрита топката напред, но го направи точно в тялото на Николай Ганчев. Рикошетът изведе капитана на Марек Близнаков, който сам срещу вратаря Костов го прехвърли за 1:1.

В първото от продълженията гостите бяха по-активни, но не съумяха да реализират някоя от създалите се пред тях възможности. В 110-ата минута Марек остана в намален състав след втори жълт и червен картон за Веселин Любомиров. След домакините натиснаха в търсена на победата, но Браян Переа и Марко Мажуга не успяха да преодолеят вратаря Костадинов.

Така дузите трябваше да определят победителя, който да участва в елита следващия сезон, а при тях домакините имаха по-голям късмет и ликуваха с победата. Красимир Костов спаси удар на Александър Близнаков, а Боян Стойнев от Марек не уцели вратата. Вратарят на гостите Костадинов пък отрази шута от бялата точка само на Стефан Велев. Мартин Смоленски осигури оставането на врачани в елита с последната дузпа.

БОТЕВ ВРАЦА - МАРЕК 4:2 след дузпи, 1:1 в редовното време и след продълженията
1:0 Мартин Смоленски (50), 1:1 Александър Близнаков (83)

ПРИ ДУЗПИТЕ:
1:0 Браян Переа реализира първата дузпа с удар в средата на вратата.
1:0 Александър Близнаков пропусна, след като Красимир Костов спаси удара му.
2:0 Ласана Н'Диайе вкара с удар по земя.
2:1 Николай Ганчев се разписа с безапелационно изпълнение.
3:1 Даниел Ганов дава два гола аванс на домакините.
3:1 Боян Стойнев не уцели вратата и доближи врачани до спасението.
3:1 Стефан Велев пропусна, като Костадинов отрази удара му.
3:2 Христо Каймакански реализира с мощен удар.
4:2 Мартин Смоленски вкара решителната дузпа, с която Ботев Враца остана в елита.

Ботев Враца: 76. Красимир Костов, 23. Браян Мендоса, 19. Браян Переа - К, 9. Даниел Генов, 18. Диого Барбоса (9777. Стефан Велев), 8. Клери Сербер (7621. Бубакар Траоре), 20.  Мартин Христов, 24. Мартин Смоленски , 13.  Мартин Ачков (10411. Ласана Н'диайе), 27.  Меси Биатумусока, 10. Спас Георгиев (7614. Марко Мажуга)
Резерви: 34. Федерико Рубио, 21. Бубакар Траоре, 28. Едуардо Кунде, 11. Ласана Н'диайе, 14. Марко Мажуга, 15. Мирослав Маринов, 5. Петко Ганев, 77. Стефан Велев, 17. Чавдар Ивайлов
Треньор: Христо Янев

Марек Дупница: 21. Константин Костадинов, 32. Александър Башлиев, 9. Росен Йорданов  (705. Боян Стойнев), 35. Мартин Кавдански, 44. Христо Каймакански, 71. Димитър Илиев, 19. Християн Джаджаров  (5399. Любомир Костов), 77. Милен Иванов (708. Валери Йорданов), 13. Веселин Любомиров , 10. Николай Ганчев, 14. Александър Близнаков
Резерви: 12. Пламен Младенов, 1. Янислав Янков, 2. Борис Джартов, 5. Боян Стойнев, 55. Слави Наков, 8. Валери Йорданов, 95. Иван Златков, 99. Любомир Костов
Треньор: Танчо Калпаков

Стадион: "Христо Ботев", Враца
Съдия: Георги Кабаков

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на двубоя.
12 - Вратарят на домакините Красимир Костов направи спасяване след изстрел на Християн Джаджаров.
14 - Даниел Генов изведе Спас Георгиев, който обаче стреля извън очертанията на вратата на гостите.
17 - Браян Переа си освободи пространство за изстрел, но Константин Костадинов успя да избие в корнер.
26 - Даниел Генов пусна пас успоредно на голлинията, но там нямаше негов съотборник, който да засече топката.
29 - Костадинов отрази изстрел с глава на Меси Биатумусока и изби в корнер.
30 - ГРЕДА за Ботев Враца! След изпълнението на корнера се стигна до удар на Меси Биатумусока и топката се отби в напречната греда.
31 - ГРЕДА за Ботев Враца! При следващата атака на врачани Мендоса нацели страничния стълб на вратата, пазена от Костадинов.
45+3 - Играчите на Марек изчистиха топката след изпълнение на корнер, а Диого Барбоса опита изстрел от воле пред наказателното поле, но покрай дясната греда на Костадинов в аут.
45+4 - Край на първата част!
.............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 - ГОООЛ за Ботев Враца! Росен Йорданов опита да изчисти топката, но тя попадна на крака на Мартин Смоленски, който с удар от дъгата на наказателното поле реализира много красив гол за 1:0.
60 - ГРЕДА за Марек! Александър Башлиев стреля директно от корнер, но Костов внимаваше и успя да отбие топката в страничния стълб.
83 - ГОООЛ за Марек! Александър Близнаков се възползва от грешка на Браян Мендоса и прехвърли Красимир Костов за 1:1.
90 - Браян Переа пусна към Марко Мажуга, но Костадин Костадинов излезе, за да пресрещне футболиста на Ботев Враца и да му попречи да отправи точен изстрел.
90+4 - Даниел Генов получи от Браян Переа, но Костадинов отрази удара му.
90+7 - Край на редовното време! Ботев Враца и Марек завършиха 1:1 в редовното време.
...................................................................................................................................................................
91 - Начало на първото продължение.
99 - Рикоширала топка стигна до Христо Каймански, който шутира от дъгата пред наказателното поле точно към вратата, но Костов се намеси и улови.
100 - Николай Ганчев се отскубна от защитата на Ботев по левия фланг, напредна на скорост, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл на Костов, но топката се оплете от външната страна на мрежата.
105 - Край на първото продължение.
............................................................................
106 - Начало на второто продължение.
110 - Веселин Любомиров от гостите получи втория си жълт картон в мача и бе изгонен от игра.
117 - Константин Костадинов блесна с две спасявания след удари на Браян Переа и Марко Мажуга.
120+1 - Край на второто продължение! Двата тима не успяха да си вкарат нов гол и решиха всичко с дузпи.