Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

На 15 юли се навършиха 50 години от един знаменит мач между ЦСКА и “Левски”. През 1962 година “сините” записват първата си голяма победа с 6:3. Логично връщаме лентата назад в рубриката БЛИЦ-АРХИВ, за да разкажем на по-младите читатели за този двубой.

Всички предричат убедителен успех на ЦСКА. “Червените” вече са си осигурили титлата – и то девета поред. Мачът е от последния кръг, който се играе толкова късно заради участието на националния отбор на световното първенство в Чили. Шампионатът е прекъснат, а на 7 и 15 юли се изиграват последните два кръга.
Преди вечното дерби “Левски” е в криза. Само седмица по-рано “сините” записват най-голямата си загуба в историята – 1:6 от “Ботев” (Пловдив) насред София.
Но на терена става това, което никой не е предполагал. Докато излезлите с високо самочувствие “армейци” се окопитят, “Левски” вече води с 2:0. Още в 1-вата и в 15-ата минута Димитър Йорданов-Кукуша забива два гола. В 37-ата минута пак той бележи за 3:0 и оформя хеттрик. Славният тим на ЦСКА е в пълен нокаут. Все пак три минути преди почивката вездесъщият Димитър Якимов намалява резултата, но през второто полувреме “сините” пак дават пълна газ. Най-напред Стефан Абаджиев-Теко е точен за 4:1, а после Георги Соколов от дузпа прави 5:1. ЦСКА обаче не се предава и в рамките на две минути бележи два гола. Пак Якимов се разписва, а след него и Никола Ковачев от дузпа.
При 5:3 “армейците” вземат инициативата и създават три стопроцентови положения, които за тяхно нещастие не намират целта. Пред “синята” врата ври и кипи, но гол не пада. В 77-ата минута “червените” се оголват, което позволява на Кукуша да влезе в историята, отбелязвайки четвърти гол във вечното дерби. “Левски” печели с уникалния резултат 6:3 пред 50 хиляди зрители, посетили Националния стадион.
Крайното класиране на първите пет отбора след сезон 1961/62: 1. ЦСКА (41 точки), 2. Спартак Пд (35 точки), 3. "Левски" (30 точки), 4. "Ботев" Пд (27 точки), 5. Славия (27 точки).

15 юли 1962 година
ЦСКА – “Левски” 3:6
0:3 Д. Йорданов (1, 15, 37), 1:1 Д. Якимов (42), 1:4 Ст. Абаджиев (47), 1:5 Г. Соколов (61–дузпа), 2:5 Д. Якимов (66), 3:5 Н. Ковачев (68-дузпа), 3:6 Д. Йорданов (77)
ЦСКА: П. Петров (46-Хр. Андонов), К. Ракаров, Г. Георгиев (46-Б. Станков), Б. Гаганелов, П. Димитров, Н. Ковачев, В. Романов, Н. Цанев, П. Панайотов, Д. Якимов, Ив. Колев
ЛЕВСКИ: Бис. Михайлов, Ив. Манолов, Бл. Филипов, Ив. Вуцов, Й. Арсов (82–Т. Проданов), Л. Гайдаров, Ст. Абаджиев, Г. Соколов, Д. Йорданов, Хр. Илиев, Ал. Костов.