Литекс записа поредната си убедителна победа, надделявайки с 4:1 срещу Монтана в мач от 28-ия кръг на "А" група. "Оранжевите" се нуждаят само от 2 точки в оставащите си два двубоя - с Локо (Сф) и Калиакра, за да си гарантират шампионската титла за втора поредна година и за четвърти път в историята си.

Попаденията за "оранжевите" вкара обявеният преди дни за "Футболист на футболистите" Дока Мадурейра в 25-ата и 30-ата минути, Александър Барт в 47-ата и Петър Занев в 69-ата. За Монтана точен в 61-ата бе Георги Иванов.

Първото положение в мача бе на сметката на Монтана. В 5-ата минута Владимир Мичев бе изведен зад защитата на "оранжевите", но халфът не успя да намери Венцислав Христов. Впоследствие Литекс овладя изцяло инициативата и положенията пред Христо Иванов се заредиха едно след друго.

Монтана издържа до 25-ата минута, когато Георги Миланов подаде отлично към Дока, който с майсторско отиграване откри резултата - 1:0.
Пет минути по-късно бразилецът вкара втори гол, след като пресече опит за пас на Тихомир Трифонов и от чиста позиция прати топката в мрежата на гостите - 2:0.

В самото начало на второто полувреме Александър Барт направи резултата класически. Защитникът засече от въздуха центриране на резервата Момчил Цветанов отдясно за 3:0.

Гостите намалиха в 61-ата минута. Грешка на Александър Барт позволи на Георги Иванов да изкочи в удобна позиция пред Урош Голубович и да го преодолее - 3:1. Малко след това обаче шампионите възстановиха преднината си от три гола. След двойно подаване между Георги Миланов и Петър Занев, защитникът простреля Христо Иванов с топовен шут от линията на наказателното поле, оформяйки крайното 4:1.

След успеха селекцията на Любослав Пенев събра 71 точки, вторият "Левски" би с 3:0 Славия и има 66 в актива си. Монтана остана в средата на класирането с 29 точки. /БЛИЦ

ЛИТЕКС - МОНТАНА 4:1
1:0 Дока Мадурейра (25), 2:0 Дока Мадурейра (30), 3:0 Александър Барт (47), 3:1 Георги Иванов (61), 4:1 Петър Занев (69)

Срещата по минути

8 - Светльо Тодоров получи топката от Христо Янев пред наказателното поле, пробва ефектен шут от въздуха, но не намери целта.
13 - Първа сериозна възможност за Литекс. Янев центрира от корнер в наказателното поле на Монтана, Бодуров бе оставен непокрит и стреля с глава, но в аут.
23 - Шут на Небойша Йеленкович от 20 метра минава на метър над напречната греда.
25 - topka.jpg ГОЛ! 1:0 за Литекс! Дока Мадурейра открива резултата. Георги Миланов подаде на бразилеца, който се освободи от защитник на гостите и с техничен удар прати топката в мрежата.
30 - topka.jpg ГОЛ! "Оранжевите" удвояват - 2:0! След грешка на Тихомир Трифонов Дока овладя топката и от изгодна позиция вкара втория си гол в мача до момента.
42 - Вратарят на Монтана Христо Иванов лови удар от воле на Светльо Тодоров.
45+1 - Край на първото полувреме.

47 - topka.jpg ГОЛ! 3:0 за Литекс! Страхотен гол на Александър Барт. Момчил Цветанов центрира отдясно в наказателното поле на Монтана, Барт засича топката от въздуха и бележи красиво.
52 - smqna.jpg Треньорът на Литекс Любослав Пенев извършва първата си смяна - Александър Цветков влиза на мястото на Небойша Йеленкович.
52 - smqna.jpg Смяна и в състава на гостите. Венцислав Алдев влиза на мястото на Владимир Мичев.
61 - topka.jpg ГОЛ! Гостите от Монтана стигат до гол - 3:1 за Литекс! След грешка на Барт, Георги Иванов се озовава в чиста позиция пред Голубович и намалява резултата.
69 - topka.jpg ГОЛ! 4:1 за Литекс! Петър Занев се разписва след асистенция на Георги Миланов.
74 - Джемал Берберович центрира отлично в наказателното поле на Монтана, където Светльо Тодоров стреля с глава, но право в тялото на вратаря Христо Иванов.
85 - Светльо Тодоров пропуска с глава от чиста позиция.
90 - Край на мача. Литекс победи Монтана с 4:1.
ЛИТЕКС: 1.Урош Голубович, 4.Джемал Берберович, 2.Александър Барт, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 23.Небойша Йеленкович, 15.Дока Мадурейра, 17.Георги Миланов, 7.Христо Янев, 9.Светослав Тодоров, 14.Деян Джерманович
Резерви: 30.Евгени Александров, 5.Михаил Венков, 18.Илия Миланов, 19.Румен Руменов, 21.Александър Цветков, 27.Момчил Цветанов, 11.Папа Диуф
Треньор: Любослав Пенев
МОНТАНА: 1.Христо Иванов, 3.Георги Иванов, 4.Муса Гай, 5.Николай Домакинов, 6.Тихомир Трифонов, 8.Димитър Илиев, 14.Антон Личков, 16.Владимир Мичев, 21.Даниел Гаджев, 10.Венцислав Христов, 11.Атанас Чипилов
Резерви: 12.Юлиан Левашки, 2.Георги Мечечиев, 7.Йордан Тодоров, 19.Венцислав Алдев, 20.Андерсон, 23.Боян Гайтанов, 9.Луис Едуардо
Треньор: Атанас Джамбазки