Точно на днешния 10 март, но през 1963 година “Левски” за първи път играе мач на стадион “Георги Аспарухов”. Днес “Герена” чества 50-годишен юбилей. Непревземаема крепост, “син” дом и арена на много битки – “Герена”, заема голяма част от историята на клуба. Само преди около месец ръководството на “Левски” започна мащабна реконструкция, като първо беше взривен сектор “А”. Въпреки ремонтите “сините” ще продължат да играят на своя стадион и през пролетта, а догодина, за 100-годишния юбилей се очаква поне нови два сектора да бъдат напълно завършени.

Първият мач е изигран на 10 март 1963 година, победа на “Левски” с 4:0. Двубоят е от 16-ия кръг на първенството. Историческия първи гол в дома на “Левски” бележи легендарният капитан на тима Христо Илиев-Патрата в 15-ата минута. В началото на втората част след пас на тарана Димитър Йорданов-Кукуша, Сашо Костов покачва на 2:0. До края на двубоя друга легенда - Георги Соколов, се отчита с два гола от дузпи.

“Еуфорията беше голяма. Дотогава нямахме стадион, на който да играем домакинските си мачове и ходехме на “Васил Левски”. Всъщност, и в цяла София нямаше много стадиони. Готвехме се на игрището на “Динамо”, теренът беше сгурия. През 1960 година въведоха ново райониране и се преместихме в Пети район. Тогава се взе решението за построяването на “Герена”. Игрището на “Динамо” остана за “Спартак” София”, спомня си легендата Сашо Костов, единственият останал жив голмайстор от двубоя, с който се открива “Герена”.

“Стадионът ни беше хубав за времето си. В първия мач срещу Спартак Плевен имаше 30 хиляди души. Нямахме проблеми и бихме с 4:0. Спомням си много паметни мачове на “Герена”, като тези с Бенфика, после стигнахме първия си четвъртфинал в Европа, но отпаднахме от Гурник Забже”, казва още Сашо Костов.

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

*Строежът на стадиона в столичния квартал „Герена” започва през 1960 г. Проектант е инж. Лазар Парашкевов. Първият мач на новото съоръжение е на 10 март 1963 г. срещу плевенския Спартак (4:0). През 1986 г. е поставено осветление и първото светлинно табло. От 1990 г. носи името на клубната легенда Георги Аспарухов. В периода 1992-1998 г. съоръжението е затворено. Новоремонтираният стадион е открит на 5 май 1999 г. с двубоя Левски – Литекс (0:0).

*От 1 октомври 1966 г. (1:2 срещу “Ботев” Пловдив) до 23 февруари 1985 г. (2:3 срещу Миньор Перник), или 18 години, 4 месеца и 22 дни Левски е изиграл 203 поредни мача без загуба на своя стадион – рекорд в клубния ни футбол.

*Павел Панов е футболистът, отбелязал най-много голове на „Герена” в шампионатни мачове – 58, следван от Наско Сираков – 56, Михаил Вълчев – 52, и Георги Аспарухов – 51.

*Рекорден брой голове за едно полувреме на своя стадион в А група Левски реализира при 7:1 над Пирин Бл на 12 септември 1980 година. Всички 7 попадения падат след почивката само за 33 минути – от 52-ата до 85-ата.

*В 71 поредни мача на своя стадион в продължение на повече от 6 години - от 13 октомври 1985 г. до 19 октомври 1991 г. сините не са пропуснали нито веднъж да вкарат гол на своите съперници. Серията започва с 3:0 срещу Сливен в осмия кръг на първенството 1985/86 г. и завършва с 3:1 над Пирин Благоевград в 10-ия кръг на сезон 1991/92 г. Първият тим, който не получава гол на „Герена”, е великотърновският Етър – 0:0 на 2 ноември 1991 г. Общият баланс от срещите с поне един отбелязан гол е 59 победи, 6 равенства и 6 загуби, вкарани са общо 205 гола.

*На този стадион “Левски” записва 42 поредни победи в А група от 3:0 на 29 април 2000 г. до 1:0 над Черно море на 23 февруари 2003 г. Поредицата прекъсва Славия с треньор Миодраг Йешич – 2:1 за белите на 8 март 2003 г.

*От 11 април 1970 г. до 17 март 1971 г. включително Левски играе 10 поредни мача на „Герена“, без да допусне гол в своята врата. Към тези 900 игрови минути трябва да прибавим още 15 без гол преди поредицата (2:2 срещу Етър на 28 март 1970 г.) и още 27 минути срещу Янтра Габрово на 4 април 1971 г. - 3:2 за Левски краен резултат, което прави общо 942 минути без попадение във вратата на домакините.

НАЙ-ДЪЛГАТА СЕРИЯ БЕЗ ДОПУСНАТ ГОЛ НА „ГЕРЕНА”
17.03.1971 Дунав (Рс) 2:0

*Най-голямата победа на сините на този стадион е в евротурнирите - 12:2 срещу финландския Рейпас Лахти на 16 септември 1976 г. в 1/16-финал за КНК.

*Кирил Миланов е футболистът, отбелязал най-много голове в един мач на „Георги Аспарухов“ – 6 на мача с Рейпас на 16 септември 1976 г.

*”Левски” е вкарал най-много голове на своя стадион в А група през сезон 1999/2000 г. - 43 в 15 двубоя. Общият баланс в периода е 10 победи „на нула”, 4 победи с по един допуснат гол и само едно равенство – 1:1 срещу Литекс на 8 април 2000 г.

*На „Георги Аспарухов” Левски има 21 шампионатни загуби. Най-често на стадиона е печелил столичният Локомотив – три пъти. Антирекордьор сред треньорите е клубната легенда Кирил Ивков с 4 поражения на „Герена”, Станимир Стоилов пък има три – две от Литекс и едно от Локо (Сф), всичките с резултат 0:1.

ВСИЧКИ ШАМПИОНАТНИ ЗАГУБИ НА ЛЕВСКИ НА „ГЕРЕНА”
01.10.1966 “Ботев” (Пд) 1:2
23.02.1985 Миньор (Пк) 2:3
24.03.1985 Пирин (Бл) 0:1
29.09.1985 Локо (Пд) 0:1
11.12.1985 “Ботев” (Враца) 3:6
22.12.1985 ЦСКА 1:3
04.04.1986 Берое 2:3
20.08.1989 Черноморец 1:2