Драголюб Симонович днес е в ЦСКА. Той и Димитър Пенев ще водят “червените” в тежкото им гостуване тази неделя на Литекс в мач от предпоследния есенен кръг на “А” група.

Точно преди 13 години Дуци бе футболист на “оранжевите”. И то не какъв, а един от най-добрите. На 29 ноември 1998-а Литекс попиля ЦСКА с 8:0 и нанесе най-тежкото поражение на “армейците” в цялата им история. Симонович изигра феноменален мач и отбеляза петия гол. В 45-ата минута той напредва по десния фланг и с фамозен удар извън наказателното поле препарира вратаря Ивайло Иванов.

След почивката домакините вкарват още три попадения и резултатът набъбва на 8:0. Когато мачът завършва, всички играчи на Литекс започват да се прегръщат, щастливи от уникалния резултат, а някои се обръщат към навелите глави цесекари и започват да им крещят: “Мрете, чорбари! Малко ви беше...”. Най-активни са Стефан Юруков и Драголюб Симонович.

“Загубата е катастрофална. Не ме заминавайте с глупости – дали някой от нас бил купен, хванат и така нататък. Не искам да коментирам измишльотини. Направи ми обаче лошо впечатление как някои играчи на Литекс, сред които Дуци и Чикията (б.р. – Юруков) ни обиждаха след последния съдийски сигнал пред съблекалнята”, заявява пред медиите десният бек на ЦСКА Емил Кременлиев, който е заменен още на почивката от Галин Иванов.

Треньор на “червените” тогава е Димитър Пенев. Какво нещо е съдбата... Тогава Пената и Дуци бяха от двете страни на барикадата, а днес са един до друг, в един отбор...

В края на януари 2000 година Димитър Пенев за първи път обявява пред медиите в обширно интервю през спортен всекидневник, че във въпросния мач е получил удар в гърба.

“Аз смятам, че бях предаден от хора от нашето ръководство... От “Мултигруп”. Получи се нещо много неприятно, в което пръст имаха тези, които са над нас в ЦСКА”, заявява Пената.

В тези години плъзват какви ли не слухове – че някои играчи на ЦСКА са получили пари, за да може Литекс да спечели. Доказателства, разбира се, няма... Защо обаче “оранжевите” ще вкарат цели 8 гола, ако двубоят е бил спазарен за победа на ловчанлии, които преследваха и в крайна сметка успяха да спечелят втората си шампионска титла....

Така или иначе, Литекс влезе в историята, а част от нея беше Дуци. Впоследствие Симонович премина в ЦСКА – през есента на 2001 година, но записа само един официален мач заради серия от контузии, принудили го да сложи край на кариерата си.

ЛИТЕКС – ЦСКА 8:0

1:0 Росен Кирилов 20, 2:0 Димчо Беляков 29, 3:0 Стефан Юруков 37, 4:0 Димчо Беляков 44, 5:0 Драголюб Симонович 45, 6:0 Стойчо Стоилов 57-д., 7:0 Стойчо Стоилов 75, 8:0 Димчо Беляков 90

Литекс: Витомир Вутов, Росен Кирилов (46-Димитър Карадалиев),Стефан Колев, 3латомир 3агорчич, Радостин Кишишев, Драголюб Симонович, Мариян Тодоров (68-Васил Киров), Стойчо Стоилов, Албан Буши, Димчо Беляков, Стефан Юруков.
Старши треньор: Ферарио Спасов