Етър стартира с победа 1:0 над "Левски 2007" (Левски) в първенството на Северозападната „В” група. „Виолетовите” надиграха съперника, като успехът можеше да е и по-изразителен, ако не бяха многото пропуски.

Над 500 души имаше на стадион „Христо Ботев” в Дебелец, където ще домакинства в първите кръгове великотърновският тим, като солидна агитка от фенове подкрепяше етърци от първата до последната минута. Теренът бе отлично подготвен, а домакините се бяха постарали да създадат добра организация. На трибуните бяха и депутати и общински съветници от различни партии и дано занапред те обединят усилията си в помощ на великотърновския клуб, пише sport-vt.

Етър излезе в новите виолетови екипи с логото на „Бритос”, но се наложи да облече старите бели фланелки, тъй като гостите от „Левски 2007” играха в сходен тъмносин екип. На вратата бе Венци Димитров, в защита играха Ванков и М. Иванов, отдясно Караиванов, отляво Николов, вътрешни халфове бяха Трифонов и Тодоров, отляво Николаев, отдясно Байдаков, а в атака Чирпанов и пред него Н. Иванов.

Началото бе предпазливо и без много положения, като далечен удар отправи Мариян Иванов, а Николай Иванов с глава стреля до гредата. Единственият гол в мача падна в 20-ата минута, когато Караиванов центрира, Н. Иванов удари гредата, а отскочилата топка бе довкарана от Тодор Чирпанов за 1:0. 25-годишният нападател, родом от Елена, беше привлечен само преди няколко дни при "виолетовите" и вече започна да оправдава гласуваното му от треньора Сашо Ангелов доверие.

В 32-ата минута Росен Ванков отправи далечен удар, спасен от вратаря. Отново капитанът на Етър Ванков спаси и най-чистото положение за гостите – в 36-ата минута той изби пред самата голлиния опасно центриране на Камен Станчев.

Постепенно превесът на домакините стана осезаем. До почивката последваха две възможности пред Николай Иванов – първо негов хубав изстрел мина над гредата, а после вратарят Ганчев спаси удара му с глава. В самия край на полувремето Байдаков бе съборен в пеналта, но реферът вместо дузпа отсъди само корнер за етърци.

През втората част картината не се промени – Етър атакуваше по-често, но грешеше в завършващия удар, а гостите залагаха на редки контри. Байдаков в 52-ата минута бе съборен, а прострелното центриране от фаула на Николаев бе боксирано от вратаря. В 60-ата етърци на два пъти можеха да вкарат. Опасен удар на Караиванов бе изваден в корнер, а след изпълнението му Мариян Иванов с глава прати топката до гредата. Другата отлична възможност бе пет минути по-късно, когато при центриране Трифонов и Чирпанов последователно по чудо не вкараха втори гол.

Отново защитникът Мариян Иванов в 75-ата минута бе близо до гола, но опасният му удар мина до гредата, а гостите от „Левски 2007” и през втората част имаха едно опасно положение – в 86-ата минута Евгени Систов се откъсна отляво и стреля диагонално, но до гредата.

В крайна сметка най-важна в първия мач за Етър бе победата и тя дойде, като осигури спокойствие в тима преди очакваното с голям интерес дерби в Горна Оряховица следващата неделя.

Етър – "Левски" (Левски) 1:0

1:0 Tодор Чирпанов (20)