Младежите на България загубиха с 1:3 от връстниците си от Полша след скандална дузпа в ключов двубой от група D в квалификациите за Европейското първенство, който се игра на стадион "Александър Шаламанов" в София.

Нашите се представиха достойно срещу класния полски тим. Талантите ни успяха да поведат в резултата с гол на Емил Ценов в 29-ата минута, а преди това Мартин Сораков удари греда. Макар и с много кадрови проблеми заради контузени основни футболисти, селекционерът Александър Димитров сглоби боеспособен състав. Въпреки загубата "лъвовете" продължават да са в играта за класиране на Европейското догодина и ще преследват победи и в оставащите два мача.

В четвъртата минута Аркадиуш Пурка центрира от свободен удар в наказателното поле, но ударът с глава на Патрик Педа премина над вратата на Дамян Христов.

В 10-ата минута Никола Илиев пое топката в центъра и напредна към наказателното поле, където с пета пусна към Мартин Сораков, но неговият изстрел се отби в левия страничен стълб.

В 26-ата минута Каспер Козловски се озова на добра позиция, но Дамян Христов блесна с добро спасяване.

В 29-ата минута след центриране от корнер топката стигна до Велко Йеленкович, който пусна към Емил Ценов, а играчът на ЦСКА 1948 прати топката във вратата на Полша - 1:0.

В 34-ата минута Дамян Христов направи още едно добро спасяване след изстрел на Якуб Калужински.

В 42-ата минута Марин Петков отправи изстрел извън наказателното поле, който обаче не бе достатъчно силен и Каспер Тобиаш успя да улови.

В последната минута на редовното време на първата част Християн Петров успя да се намеси решаващо, избивайки топката от краката на Филип Шимчак, който излизаше сам срещу Дамян Христов.

В 52-ата минута Каспер Козловски се справи с Марин Петков и центрира към Якуб Шимчак, който между Велко Йеленкович и Християн Петров скочи и с глава заби топката в мрежата на Дамян Христов.

Само четири минути след тов Якуб Калужински се справи с неориентираната отбрана на България и от аутлинията върна към Томас Пиенко, който се разписа за 1:2.

Александър Димитров реагира с две смени. Мартин Сораков отстъпи мястото си на Йоан Борносузов, а Кристиян Стоянов излезе, за да влезе Емануел Мирчев.

В 63-ата минута Станислав Шопов центрира в наказателното поле, но Йоан Борносузов не успя да стигне до топката.

В следващите минути българите владееха повече топката. Четвърт час преди края на срещата Никола Илиев навлезе в наказателното поле, но се забави и не успя да намери простанство за изстрел, което го накара да върне към Марин Петков, но неговият изстрел бе блокиран, а добавката на Станислав Шопов бе отразена от вратаря на Полша.

В ответната атака съдията отсъди дузпа за Полша за нарушение на Дамян Христов срещу Мариуш Форналчик. Ситуацията бе многто скандална, тъй като останаха действията на българския вратар бяха в рамките на правилата, а полският футболист се хвърли на земята като за Оскар. Реферът обаче бе непреклонен при своето решение. Зад топката застана Якуб Колужински, който прати Христов в обратния ъгъл - 1:3.

Полският тим дръпна с 6 точки на втората позиция, докато убедителен лидер остава отбора на Германия, който по същото време разгроми Естония с 10:1. Българските "лъвове" има актив от 12 точки, докато поляците са с 18.

1 - Начало на мача
10 - Никола Илиев пое топката в центъра и напредна към наказателното поле, където с пета пусна към Мартин Сораков, но неговият изстрел се отби в левия страничен стълб.
26 - Каспер Козловски се озова на добра позиция, но Дамян Христов блесна с добро спасяване.
29 - ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! след центриране от корнер топката стигна до Велко Йеленкович, който пусна към Емил Ценов, а играчът на ЦСКА 1948 прати топката във вратата на Полша - 1:0.
34 - Дамян Христов направи още едно добро спасяване след изстрел на Якуб Калужински.
45+3 - Край на първата част

-----------------------------------

46 - Начало на второто полувреме
52 - ГОЛ ЗА ПОЛША! Каспер Козловски се справи с Марин Петков и центрира към Якуб Шимчак, който между Велко Йеленкович и Християн Петров скочи и с глава заби топката в мрежата на Дамян Христов.
56 - ВТОРИ ГОЛ ЗА ПОЛША! Якуб Калужински се справи с неориентираната отбрана на България и от аутлинията върна към Томас Пиенко, който се разписа за 1:2.
78 - Съдията отсъди спорна дузпа за Полша за нарушение на Дамян Христов. Зад топката застана Якул Колужински, който прати Христов в обратния ъгъл - 1:3.
90+3 - Край на мача и победа за Полша

Bulgaria БЪЛГАРИЯ U21: 1. Дамян Христов, 15. Мартин Атанасов (81 - 13. Мартин Георгиев), 5. Велко Йеленкович, 4. Християн Петров (к), 16. Димитър Папазов, 20. Кристиян Стоянов (62 - 3. Емануел Мирчев), 6. Емил Ценов, 8. Станислав Шопов (81, 7. Роберто Райчев) – 10. Никола Илиев, 17. Мартин Сораков (62 - 9. Йоан Борносузов), 11. Марин Петков (81 - 21. Антоан Стоянов)
Резерви: 23. Пламен Андреев, 2. Росен Божинов, 3. Емануел Мирчев, 7. Роберто Райчев, 9. Йоан Борносузов, 13. Мартин Георгиев, 18. Атанас Чернев, 19. Николай Златев, 21. Антоан Стоянов

ПОЛША U21: 1. Каспер Тобиаш (к), 19. Доминик Марчук (80 - 20. Камил Лукошек), 3. Патрик Педа, 2. Ариел Мосор, 4. Милош Матисик, 17. Аркадиуш Пурка, 21. Томаш Пиенко (68 - 7. Каетан Шмит), 16. Антони Козубал (73 - 6. Матеуш Ленговски), 8. Якуб Калужински, 10. Каспер Козловски (80 - 11. Михал Ракожи ) 9. Филип Шимчак (68 - 18. Мариуш Фарналчук)
Резерви: 22. Якуб Монджик – 5. Игор Драпински, 6. Матеуш Ленговски, 7. Каетан Шмит, 11. Михал Ракожи, 15. Якуб Шимански, 18. Мариуш Фарналчук, 20.Камил Лукошек, 23. Фридерик Гербовски
Селекционер: Адам Майевски