Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Черно море успя да победи Литекс с 1:0 в интригуващ мач от 26-ия кръг на "А" група. По този начин Георги Иванов-Гонзо надхитри Христо Стоичков, като "моряците" прибавиха много важни три точки по пътя си към оцеляването в елита.

Минималният успех на Черно море дойде след попадение на капитана Георги Илиев в 44-ата минута. След победата варненци събраха 28 точки и са на 3 от последния тим под чертата - Локомотив (София). Литекс пък остава 5-и с 46 точки.

за гостуването на "Тича" Стоичков не можа да разчита на звездата Георги Миланов, който отпадна от състава на Литекс заради контузия. 21-годишният албанец Едон Хасани получи шанс за изява още от първата минута и помага в предни позиции на Исмаил Иса и Армандо Ваюши.

Атаката на "моряците" пък води Мирослав Манолов, който обаче рядко играеше с топката, тъй като беше зорко охраняван от бранителите на тима от Ловеч.

Мачът започна равностойно, като постепенно избраниците на Гонзо започнаха да надиграват съперника. Първият изстрел към една от двете врати беше в 10-ата минута. Симеон Райков пробва мерника си, Илко Пиргов улови. Именно крилото на Черно море беше един от най-активните на терена. По-късно Райков имаше още няколко положения за гол, но не успя да реализира. Пиргов също направи много силен мач и само отличните му изяви лишиха домакините от по-изразителна победа.

В 15-ата минута Ванжер пусна извеждащо подаване към Иса, Пиргов обаче спаси. В 24-ата отбраната на Литекс направи сериозна грешка, действа неразчетено и позволи на Кристиан Идалго да засече топката с глава, но за късмет на "оранжевите", тя срещна напречната греда.

Пет минути по-късно Райков стреля от 25 метра, като Пиргов демонстрира отличен рефлекс и спаси. Все пак логичното се случи в 44-ата минута, когато "моряците" най-после ликуваха. Капитанът Георги Илиев откри резултата. Опитният халф нахлу отдясно, отправи удар, който обаче срещна крака на Васил Божиков, след рикошета топката се озова в Кристиан Идалго, той би в дясната греда, след което Илиев направи добавка и реализира в опразнената врата - 1:0.

Хубава комбинация между Брус Инканго и Идалго в самото начало на вторите 45 минути можеше да донесе втори гол на Черно море, но двама играчи се засуетиха и опасността пред Пиргов отмина.

Последваха силни минути за "оранжевите". Ваюши и Иса пробваха удари към Георги Китанов, но младият страж на Черно море не се пропукваше. Така беше и до последния съдийски сигнал на рефера Таско Тасков, който се справи с мача и Стоичков и Гонзо нямаха поводи за негодувания.

Камата обаче едва ли е доволен от своите, като след загубата на "Тича" Литекс остава на 5-ото място с 46 точки и вече е почти невъзможно класирането в евротурнирите, които бяха пропуснати и през миналия сезон.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛИТЕКС 1:0
1:0 Георги Илиев (44)

Двубоят по минути с БЛИЦ
Начало на мача.
10 - Симеон Райков стреля към вратата на Литекс, Илко Пиргов улови топката.
15 - Извеждащо подаване на Ванжер към Исмаил Иса, Китанов внимава и спасява.
24 - ГРЕДА! Неразбирателство в отбраната на Литекс, Кристиан Идалго засече с глава, но топката срещна напречната греда на врата, пазена от Илко Пиргов.
29 - Нов силен изстрел на Симеон Райков извън пеналта, Пиргов е на мястото си и лови.
34 - Aрмандо Ваюши извежда Хасани, Китанов обаче изпреварва халфа на гостите.
44 - topka.jpg ГОЛ! 1:0 за Черно море! Георги Илиев открива резултата. Oпитният халф нахлу отдясно, отправи удар, който обаче срещна крака на Васил Божиков, след рикошета топката се озова в Кристиан Идалго, той би в дясната греда, след което Илиев направи добавка и реализира в опразнената врата.
45 - Край на първото полувреме.

52- Ваюши стреля от фаул, но топката рикошира и излезе в корнер.
57- Райков е на изгодна позиция, но стреля високо над гредата.
66 - smqna.jpg Христо Стоичков извършва втора смяна. Ванжер отстъпва мястото си на таланта Кирил Десподов.
68 - Отлична намеса на Пиргов предотвратява втори гол във вратата на Литекс. Бившият страж на Черно море спаси силен изстрел на Брус Инканго.
76 - Удар на Ваюши от фаул профучава на сантиметри над горната греда на вратата на домакините.
82 - Изстрел на Ваюши преминава над целта.
88 - Разбъркване в наказателното поле на домакините след корнер, ударът на Иса обаче е слаб и не застрашава вратата.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+1 - Изстрел на Георги Илиев от пряк свободен удар, топката излиза в аут.
90+3 - Край на мача. Черно море победи Литекс с 1:0.

ЧЕРНО МОРЕ: 33.Георги Китанов, 25.Сашо Александров, 15.Александър Александров, 3.Росен Колев, 91.Живко Атанасов, 83.Кристиан Идалго (85-23.Симеон Симеонов), 6.Еденилсон Бергонси, 21.Георги Илиев, 11.Симеон Райков, 19.Брус Инканго, 10.Мирослав Манолов (69-30.Илиян Капитанов)
Резерви: 1.Емил Михайлов, 30.Илиян Капитанов, 24.Слави Сталев, 13.Тодор Колев, 18.Себастиан Комел, 9.Ермес Паломино, 23.Симеон Симеонов
Треньор: Георги Иванов

ЛИТЕКС: 1.Илко Пиргов, 16.Страхил Попов, 18.Илия Миланов, 3.Антон Недялков, 4.Васил Божиков, 21.Александър Цветков, 6.Едон Хасани (46-15.Томи Костадинов), 7.Ванжер (66-11.Кирил Десподов), 27.Момчил Цветанов (70-10.Жуниор), 14.Армандо Ваюши, 9.Исмаил Иса
Резерви: 30.Евгени Алаксандров, 2.Кирил Динчев, 5.Емил Грозев, 10.Жуниор, 11.Кирил Десподов, 15.Томи Костадинов, 20.Красимир Станоев